Obama slíbil v projevu o stavu Unie větší ochranu střední vrstvy

Americká střední vrstva nesmí platit na dani víc než nejbohatší Američané. V projevu o stavu Unie navrhl prezident Barack Obama mimo jiné prodloužení daňových výhod pro 160 milionů lidí se středními příjmy. Slíbil také vyšetřit viníky finanční krize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama pronesl tradiční výroční zprávu o stavu unie. | Zdroj: Reuters

V Kongresu vítal amerického prezidenta obvyklý aplaus a ceremonie. Třetí projev o stavu Unie vyzníval z velké části už jako součást kampaně před podzimními prezidentskými volbami.

Barack Obama sliboval spravedlivější ekonomický systém, kdy střední vrstva nebude platit víc, než nejbohatší Američané. Jako příklad uvedl sekretářku miliardáře Warrena Buffeta, která platí vyšší sazbu daně, než její šéf.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev amerického prezidenta poslouchal zpravodaj Českého rozhlasu ve Washingtonu Vít Pohanka

Barack Obama vyzval občany k větší zodpovědnosti. Tu by měli mít jak byznysmeni vytvářející nová místa v Americe a bohatí řádně odvádějící daně, tak také ostatní lidé, kteří se budou věnovat vzdělávání a své práci. Jen tak se podle Obamy podaří vybudovat spravedlivou ekonomiku se solidními základy.

Ve Spojených státech musí podle prezidenta opět platit, že kdo tvrdě pracuje, daří se mu tak, že může založit rodinu, vlastnit dům, poslat děti na univerzitu a spořit si na důchod.

Obamovo slibované vyšší zdanění milionářů považují analytici za populismus

Číst článek

Obama vyzval Kongres k prodloužení daňových úlev pro 160 milionů Američanů. Oznámil naopak návrh zrušit daňové výhody pro firmy, které přesouvají výrobu do zahraničí. Slíbil mimo jiné ochranu před dotovanou čínskou konkurencí a chce také zřídit zvláštní vyšetřovací skupinu. Ta má zkoumat nekalé praktiky, které vedly k finanční krizi.

Zásah proti Íránu

Projev se hodně nesl v duchu předvolební kampaně. Obama si mimo jiné připsal zásluhu o vytvoření 3 miliónů pracovních míst. Mnozí komentátoři hodnotili jeho vystoupení jako populistické.

Zahraniční politika byla na okraji projevu. Prezident přesto neopomněl zmínit Írán. Potvrdil odhodlání USA zabránit tomu, aby tato země získala jadernou zbraň. Doslova řekl, že si nechává na stole všechny možnosti. Zjevně tak nevylučuje ani vojenský zásah.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme