Obama slibuje Američanům větší kontrolu nad bezpečnostními agenturami

Americký prezident Barack Obama se obrátil na Američany se slibem, že o něco zprůhlední sledovací programy americké bezpečnosti. Tiskovou konferenci uspořádal v době, kdy se ruští ministři snaží spolu s americkými kolegy najít způsob, jak zmírnit napětí vládnoucí mezi oběma státy. Situace se vyhrotila poté, co Rusko udělilo azyl Edwardu Snowdenovi obviněnému v USA ze špionáže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama po dopadení podezřelého Džochara Carnajeva ocenil práci policie

Americký prezident Barack Obama po dopadení podezřelého Džochara Carnajeva ocenil práci policie | Zdroj: ČTK

Obama sice nevěří, že tajné služby skutečně masivně porušují pravomoci, vidí ale nutnost změnit dohled nad jejich fungováním tak, aby se jich řadoví občané lidé nemuseli bát. Zmínil také, že je důležité najít rovnováhu mezi ochranou před terorismem a ochranou osobních svobod.

„Můžeme a musíme být transparentní. Nařídil jsem proto tajným službám, aby zveřejnily co největší množství informací o sledovacích programech. Musíme najít novou rovnováhu mezi obranou našich svobod a ochranou naší národní bezpečnosti. Bohužel vážné jednání na tuto téma zkomplikovaly opakované úniky tajných informací, které rozpoutaly debatu velmi vášnivou, ale často založenou na špatných informacích,“ řekl ve svém projevu Barack Obama.

Šéf Bílého domu zahájil tiskovou konferenci v devět večer SELČ. Jen několik hodin předtím startovala ve Washingtonu rusko-americká jednání na ministerské úrovni, která mají vést k nápravě bilaterálních vztahů otřesených řadou kauz.

Poslení tečkou v rámci eskalace napětí se stal právě případ prchlého Američana, který vynesl na světlo rozsáhlé sledování telefonické a emailové komunikace americké veřejnosti Národní bezpečnostní agenturou.

Schůzka ruské delegace s Američany začala sice optimistickými vyjádřeními z obou stran, nic konkrétního ale vlastně nikdo neřekl. Všechno směřovalo k jedinému společnému stanovisku: Ano, máme určité spory, ale to nesmí bránit spolupráci v dalších oblastech.

John Kerry a Chuck Hagel za americkou stranu a Sergej Lavrov a Sergej Šojgu za Rusko se ale sejdou ještě dvakrát a takto rozsáhlá jednání na vysoké úrovni ukazují, že to obě strany berou opravdu vážně.

Vít Pohanka, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme