Obama složil přísahu a oficiálně se podruhé stal prezidentem USA

Barack Obama se dnes podruhé stal oficiálně prezidentem Spojených států. V Bílém domě složil slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu Spojených států před svou rodinou a několika hosty. Oficiální inaugrační slavnost se uskuteční zítra před sídlem amerického Kongresu ve Washingtonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: M. Spencer Green | Zdroj: ČTK

Podle dodatku americké ústavy končí funkčí období prezidenta USA v pravé poledne 20. ledna. Do té doby musí nový, nebo staronový prezident složit přísahu.

Není to poprvé, co datum přísahy připadlo na neděli, celkem sedm prezidentů už takto v minulosti přísahalo, naposledy Ronald Reagan v roce 1985 při zahájení svého druhého volebního období.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přípravách na druhý prezidentský slib a slavnostní inauguraci Baracka Oamy informoval zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka.

Slavnostní inaugurace pak bude zítra. Ve Washingtonu vrcholí přípravy. Kvůli nim se postupně centrum města uzavře pro auta. Na hodně místech hlídkují policisté a bude jich přibývat.

Před čtyřmi lety přihlížely Obamově inauguraci asi dva miliony lidí, nyní se očekává menší účast, asi 800 tisíc.

Dá se to interpretovat tak, že Američané už si na přítomnost Afroameričana v Bílém domě zvykli, a spíš než inspirativní plamenné projevy chtějí konkrétní výsledky.

Vít Pohanka, Pavlína Nečásková, Vojtěch Kouřímský, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme