Obama udělí medaili cti teprve druhému žijícímu vojákovi od války ve Vietnamu

V Afghánistánu a Iráku už sloužily dva miliony Američanů. Jen devět z nich získalo nejvyšší možné ocenění Medaili cti. A z nich jen jeden přežil akci, za kterou medaili dostal. To se má dnes změnit. Prezident Barack Obama udělí Medaili cti praporčíkovi americké armády za službu nad rámec povinností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják v Afghánistánu (ilustrační foto) | Foto: US Department of Defense

Praporčík Leroy Petry v květnu 2008 velel jednotce, která měla zlikvidovat jednoho z povstaleckých velitelů v Afghánistánu. Jeho muži se ale dostali při zajišťování opevněného objektu do nesnází a tak jim šel na pomoc. Přestože mu kulka prolétla oběma nohama bojoval dál, aby bránil jiného raněného vojáka. Pak po nich protivníci hodili granát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Barack Obama udělí Medaili cti praporčíkovi americké armády za službu nad rámec povinností

„Chytil ho a házel za roh. Viděl jsem, jak granát vybuchl a když se Petry vrátil, chyběla mu ruka,“ popsal kolega, který oběma mužům přispěchal na pomoc.

Ani to Petryho ale nezastavilo. Sám si uvázal turniket a pokračoval v boji.

„Jen mi zavolal, že mu chybí ruka, ale když jsme se k němu dostali, tak stále velel a dohlížel na ostatní,“ popisuje další z Petryho spolubojovníků.

Všichni kdo se útoku účastnili se shodli na tom, že praporčík Petry ten den zachránil mnoho životů.

„Nemusel tam jít a přesto nezaváhal. V tu chvíli nemyslel na sebe ani na následky. Bez zaváhání udělal vše, aby nás ochránil.“

Praporčík Leroy Petry, se z vážných zranění zotavil a s pomocí umělé ruky nadále slouží v armádě.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme