Obama: USA v afghánských volbách nemají favorita, chtějí především férové volby

Americký prezident Barack Obama Afgháncům pogratuloval ke zorganizování prvních demokratických voleb v zemi za posledních třicet let. Obama vyzdvihl především odvahu Afghánců jít k volbám i přes hrozby a bombové útoky Talibanu. K výsledku voleb jsou Spojené státy ale zdrženlivé. Volební vítězství si totiž nárokuje nejen současný prezident Karzáí, ale i jeho hlavní soupeř, někdejší ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Afghánistánu | Zdroj: ČTK

"Spojené státy nepodporovaly v těchto volbách žádného z kandidátů. Náš jediný zájem jsou férové výsledky, reflektující vůli afghánského lidu," uvedl Obama.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v Afghánistánu a bezpečnost. Více s bývalým českým velvyslancem Petrem Přibíkem.

V projevu dále řekl: "V současné chvíli čekáme na sečtení všech hlasů a na oficiální výsledky od afghánské nezávislé volební komise. Mezitím budeme dále spolupracovat s našimi afghánskými partnery na zlepšení bezpečnostní situace, vlády a nových možnostech. Náš cíl je jasný. Porazit Al-Kaidu a její extremistické spojence. Naše jednotky se budou ale moci vrátit domů až poté, co si Afghánci vytvoří vlastní síly a budou schopni převzít zodpovědnost za svou budoucnost," prohlásil americký prezident.

Volební komise zatím nepotvrdila vítězství žádného z kandidátů. "Nemůžeme potvrdit prohlášení šéfů kampaní. Vyhlásit výsledky je záležitostí volební komise," uvedl mluvčí komise Zekría Barakzáí. "Žádáme šéfy volebních kampaní kandidátů, aby byli v prohlášeních opatrní a aby byli trpěliví," dodal.

Podobnou výzvu vydala v pátek i Evropská unie. "V tomto stadiu vybízíme všechny kandidáty, aby respektovali volební proces a vzdali se předčasných oznámení možných výsledků," uvedla v prohlášení. EU rovněž poblahopřála Afgháncům k uskutečnění druhých prezidentských voleb a vyzdvihla, že byly prvním hlasováním zorganizovaným afghánskými úřady po třech desetiletích.

Přečtěte si také:

Bývalý velvyslanec v Afghánistánu Petr Přibík: Klidný průběh voleb byl přijat s úlevou
Afghánský prezident Karzáí se označil za vítěze čtvrtečních voleb
Volby v Afghánistánu za hřmění zbraní a dohadů o podvodech
Afghánistán nebude slavit 90 let nezávislosti, bojí se násilností
Bezpečnostní situace v Afghánistánu se před prezidentskými volbami zhoršuje
Vítězství v Afghánistánu nebude podle Obamy ani rychlé, ani snadné
V Afghánistánu končí kampaň před prezidentskými volbami. Taliban vyhrožuje, že vystupňuje násilí

Alena Adámková, Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme