Obama uvítal papeže v Bílém domě jako symbol boje s násilím a chudobou

Zastávkou v Bílém domě a projížďkou ulicemi Washingtonu začala šestidenní návštěva papeže ve Spojených státech. František pochválil prezidenta Baracka Obamu za jeho snahu snížit emise skleníkových plynů a vyzval Američany, aby ochraňovali slabé a chudé. Obama naopak papeži poděkoval za jeho podíl na normalizaci amerických vztahů s Kubou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barack Obama přivítal papeže Františka ve Washingtonu | Zdroj: Reuters

Ve Washingtonu přivítaly papeže davy nadšených příznivců. Pontifik dorazil k Bílému domu neokázalým automobilem Fiat, který si sám pro cestu po městě vybral.

V zahradě sídla amerického prezidenta pak proběhla uvítací ceremonie a úvodní proslovy. Barack Obama ve své řeči ocenil sociální rozměr papežových aktivit a jeho boj proti chudobě, násilí a znečišťování planety.

„Vaše morální autorita nepramení jen z vašich slov, ale i z vašich činů," řekl prezident papežovi. „Připomínáte nám, že hlavním božím poselstvím je milosrdenství," dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papež František zahájil svou cestu po USA ve Washingtonu. Jeho návštěvu sledovala zpravodajka Lenka Kabrhelová

Obama s vděčností připomněl i papežův podíl na normalizaci vztahů USA s Kubou, která kubánskému lidu přinesla „naději na lepší život". Lidé jsou skutečně svobodní jen tehdy, když mohou bez zábran praktikovat svou víru, řekl prezident.

František za přivítání poděkoval Obamovi anglicky. Přihlásil se k ochraně životního prostředí před následky klimatických změn a k zásadám udržitelného rozvoje. „Problém klimatických změn nelze ponechat budoucím generacím, procházíme kritickým obdobím našich dějin," prohlásil papež.

Papež František projel v papamobilu ulicemi Washingtonu | Foto: Reuters

Po uvítacím ceremoniálu jednal papež s prezidentem Obamou v Oválné pracovně, poté se hlava katolické církve vydala v papamobilu mezi věřící do ulic Washingtonu.

Ve washingtonské katedrále svatého Matouše promluvil František ke shromáždění amerických biskupů. V projevu proneseném v italštině prohlásil, že zločiny spáchané kněžími na dětech se nesmějí nikdy opakovat.

„Vím, jak hluboce vás tyto události v minulých letech poznamenaly, a jsem s vámi ve vašem vznešeném závazku pomoci obětem a zajistit, aby se tyto zločiny nikdy neopakovaly," řekl papež biskupům.

Papež svatořečí kontroverzního misionáře

Na závěr dne dojde na svatořečení misionáře Junípera Serry, který v 18. století zakládal misie, kolem nichž vyrostla dnešní Kalifornie.

Očekává se, že se tato ceremonie nevyhne kritické reakci zvláště domorodých obyvatel Ameriky, kteří Serru viní z krutého zacházení s jejich předky, jež údajně vedlo až k násilným úmrtím. Serru blahořečil v roce 1988 papež Jan Pavel II.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme