Obama v Barmě jednal s vůdkyní opozice Su Ťij a vyzval zemi ke svobodným volbám

Americký prezident ocenil Barmu za pokroky, kterých dosáhla při snaze o demokratizaci země. Barack Obama také jednal s vůdkyní barmské opozice Su Ťij. Diplomaté mluvili o budoucnosti země i reformách, které je potřeba zavést.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama a barmská opoziční vůdkyně Su Ťij. Barma, 14. 11. 2014 | Zdroj: Reuters

Vojenská diktatura v zemi skončila před čtyřmi lety. Stále ale platí ústava z roku 2008, která mimo jiné armádě zajišťuje čtvrtinu křesel v parlamentu a právo veta nad ústavními změnami.

Podle Obamy je to jasný důkaz toho, že změny v zemi přichází velmi pozvolna.

„Barmu čeká ještě hodně práce a spousta složitých rozhodnutí. Cesta za demokracií rozhodně neskončila. Volby v příštím roce budou pro zemi klíčové. Je důležité, aby v nich hlasovali všichni obyvatelé, aby všichni byli součástí formování země,“ řekl.

Spojené státy Barmu při snahách o demokratizaci podporují. Podle Su Ťij ale zahraniční diplomacie na změny velký vliv nemá a zemi čeká ještě hodně práce.

„Je třeba najít rovnováhu mezi optimismem a pesimismem. Věřit, že na cestě k demokracii uspějeme, ale musíme. Pomoc našich zahraničních přátel vítáme, jakým směrem půjde naše politika, ale rozhodnou jen obyvatelé Barmy.“


Zvětšit mapu

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme