Obama v březnu pojede na historickou návštěvu Kuby, setká se s Castrem

Bílý dům potvrdil historickou návštěvu Baracka Obamy na Kubě. Americký prezident na komunistický ostrov zamíří v březnu, půjde o součást delší cesty do zemí Latinské Ameriky. Obamu čeká schůzka s kubánským vůdcem Raúlem Castrem, setká se ale i s představiteli tamní občanské společnosti, kteří čelí útlaku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama | Zdroj: Reuters

Barack Obama potvrdil cestu na svém twitterovém účtu. Na Kubě se zastaví společně s manželkou Michelle 21. a 22. března, z komunistického ostrova bude pokračovat do Argentiny.

Cílem cesty do Havany je podle prezidenta další posun ve vztazích, ze kterého by měli těžit především obyčejní Kubánci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bílý dům potvrdil historickou návštěvu Baracka Obamy na Kubě. S podrobnostmi se přihlásila zpravodajka Lenka Kabrhelová

Mnozí obyvatelé ostrova zprávy vítají s nadšením a doufají, že se země konečně přenesou přes léta nepřátelství.

Washington a Havana loni po víc než 50 letech obnovily diplomatické vztahy. Spojené státy uvolnily cestovní a obchodní restrikce, byť hospodářské embargo zatím stále dál platí.

Návštěva Baracka Obamy je v tomto směru symbolická - po 90. letech bude teprve druhým prezidentem Spojených států, který na ostrov během svého funkčního období zavítá. Před ním to byl v lednu 1928 Calvin Coolidge.

Američtí republikáni Baracka Obamu za přílišnou vstřícnost ke komunistickému režimu dlouhodobě kritizují. Stejně se staví i k ohlášené návštěvě Havany.

Kritické ohlasy už zazněly hlavně od republikánských prezidentských kandidátů Marka Rubia a Teda Cruze, kteří mají kubánské kořeny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nastal správný čas pro návštěvu amerického prezidenta na Kubě? Ptali jsme se Igora Lukeše z Bostonské univerzity

Podle Rubia by se měla návštěva odehrát až ve chvíli, kdy rodina Castrů nebude u moci. Cruz považuje postup Obamovy administrativy za projev slabosti a usmiřování si amerických nepřátel.

Barack Obama už měsíce tvrdí, že politika vůči Kubě se jednoduše přežila. V prosinci oznámil, že se chce na ostrově sejít s disidenty a politickými oponenty režimu, což by podle něj mělo režim postrčit ke změně směru.

Kubánská vláda dnes vydala prohlášení, že je ochotná mluvit s prezidentem o jakémkoliv tématu, včetně lidských práv. Skeptici ovšem podotýkají, že je otázkou, zda Havana skutečně hodlá poměry uvolňovat a ne o tom jen mluvit.

Vztah USA - Kuba | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme