Obama v Dallasu uctil památku zastřelených policistů. Vyzval k vymýcení rasových předsudků

Americký prezident Barack Obama v texaském Dallasu uctil památku pěti policistů, které před několika dny zastřelil útočník. Ve stejné době se ve městě konala demonstrace proti incidentům, při nichž policisté ve státech Minnesota a Louisiana zabili dva černošské muže. Obama ve svém projevu vyjádřil naději, že Spojené státy nejsou tak rasově rozdělené, jak se v posledních měsících zdá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý americký prezident George W. Bush, první dáma Michellle Obamová a úřadující prezident USA Barack Obama na pietní akci v Dallasu, jejíž účastníci uctili vraždu pěti policistů | Zdroj: Reuters

Obama se dočkal ovací vestoje, lidé ho přijali pozitivně. V publiku byli převážně policisté z dallaského sboru, který je událostmi otřesený.

Na jednu stranu byl prezident velice osobní, když mluvil k rodinám zastřelených policistů. Dallaským policistům vyjádřil velkou podporu. Vyzdvihl, že pracují v podmínkách jako málokterá jiná profese. „Na policii klademe příliš velké nároky a příliš malé sami na sebe,“ řekl Obama.

Připomněl ale i kontext, ve kterém se všechno děje. Tedy smrt dvou Afroameričanů, která rozpoutala nynější vlnu protestů. Řekl také, že vymýcení rasových předsudků není útokem na policii, ale snahou žít podle vyšších ideálů.

Diskriminace stále existuje

„Mnoho století rasové diskriminace, otroctví a diskriminace, to vše nezmizelo, když skončila násilná segregace. Ani když byl podepsán zákon o volebním právu,“ zamyslel se Obama.

Veřejnost se snažil povzbudit a dodat jí naději. Řekl, že chápe, jak se Američané vzhledem ke zprávám o rostoucím násilí a rasové nenávisti cítí.

Podle Obamy ale Spojené státy nejsou tak rozdělené, jak se zdá. Věří prý, že země dokáže tuto problematickou kapitolu překonat.

Americký prezident také připomněl svůj názor na snadnost prodeje zbraní v USA. „Pro náctiletého je jednodušší dostat se k pistoli než k počítači nebo knize,“ zaznělo také v Obamově projevu.

Na vzpomínkovém obřadu k pozůstalým a veřejnosti promluvil také jeho předchůdce George Walker Bush a představitelé města a bezpečnostního sboru.

Lenka Kabrhelová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme