Obama v Hirošimě vyzval svět, aby se zbavil jaderných zbraní

Svět by se podle Baracka Obamy měl zbavit jaderných zbraní. Americký prezident to řekl při historickém projevu v japonské Hirošimě. Tam vystoupil jako vůbec první americký prezident od konce druhé světové války, kdy město zničila americká atomová bomba a při prvotním výbuchu zabila na 80 tisíc lidí. Obama se obětem u památníku poklonil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama položil věnec na památník v Hirošimě

Americký prezident Barack Obama položil věnec na památník v Hirošimě | Zdroj: Reuters

„Před 71 lety padla z nebe smrt a svět se navždy změnil,“ začal Barack Obama svůj protiválečný projev v Hirošimě. Toto místo podle něj lidstvu připomíná, že rozvoj technologií musí být spojený s rozvojem lidských institucí a morálky, jinak mohou skončit zničením lidstva.

Obama také varoval před zneužíváním náboženství a jiných vyšších cílů k válkám a upozornil na to, že v nejničivější válce v dějinách proti sobě stály technicky i civilizačně nejvyspělejší státy, jaké svět do té doby viděl.

Proti jaderným zbraním, válce obecně, ale i příjezdu amerického prezidenta v Japonsku demonstrovaly desítky lidí. Část z nich požadovala za svržení atomové bomby omluvu, ta ale podle očekávání nepřišla.

„Nebudu se omlouvat, protože je třeba si uvědomit, že rozhodování státníků je velmi složité. Jak vím z vlastní zkušenosti, obzvlášť těžké je to v době války," řekl nedávno Barack Obama.

Americký prezident u atomového dómu v Hirošimě pronesl několik krátkých poznámek. Bílý dům už dříve uvedl, že Obama nepronese oficiální projev.

„Mým cílem není jen připomenout minulost, ale také potvrdit, že musíme udělat všechno, co můžeme, abychom ve světě prosadili mír a princip dialogu. Že musíme udělat všechno pro to, aby byl svět bez jaderných zbraní,“ dodal Obama.

Přestože se z obou zemí po druhé světové válce stali velmi blízcí partneři a spojenci, americké bombardování Hirošimy a později i Nagasaki jejich vztahy vždy komplikovalo.

„To, po čem oběti v Hirošimě hluboce touží, je, aby se podobná tragédie už nikdy neopakovala. Věřím, že cesta prezidenta Obamy do Hirošimy bude jasný a úspěšný impuls k tomu, abychom se posunuli ke světu bez jaderných zbraní,“ řekl japonský premiér Šinzó Abe.

Za svět bez jaderných zbraní

Obamova návštěva má podle Bílého domu zdůraznit, jak moc jsou v současnosti Spojené státy odhodlané bojovat za svět bez jaderných zbraní. Právě za to ostatně Spojené státy oceňují i někteří japonští politici, Tokio totiž proti jaderným zbraním vystupuje dlouhodobě.

Oběti jaderného útoku uctil v polovině dubna také John Kerry. Byl prvním americkým ministrem zahraničí, který od války památník v Hirošimě navštívil.

Atomová puma, která zasáhla Hirošimu 6. srpna 1945, srovnala město se zemí a zabila na 80 tisíc lidí. Dalších asi 60 tisíc pak zemřelo na následky zranění nebo ozáření. Následující jaderný útok na Nagasaki pak nepřežily desítky tisíc lidí a v důsledku obou výbuchů trpěly ještě další generace Japonců.

Svržení bomb na Hirošimu a Nagasaki přimělo japonské císařství k uznání porážky ve druhé světové válce.

Hirošima a Nagasaki | Foto: Michal Jindra

ČRo, Anna Jadrná, msk, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme