Obama v OSN odmítl násilí na Blízkém východě, pohrozil Teheránu

Americký prezident Barack Obama odsoudil násilí na Blízkém východě. V projevu na Valném shromáždění OSN vyzval k boji proti nepokojům muslimských radikálů. Útoky na diplomatické mise Spojených států a dalších západních zemí vyprovokované protiislámským filmem jsou podle něj popřením zásad, na který je založená OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama při projevu na Valném shromáždění OSN | Zdroj: Reuters

Prezident Obama zmínil na začátku svého projevu velvyslance Spojených států v Libyi Chrise Stevense, který zemřel při nedávném útoku na konzulát v Benghází. Zároveň odsoudil násilí, které se podle něj nedá ospravedlnit nějakým filmem.

Narážel tak na amatérský protiilsámský snímek natočený ve Spojených státech, který nepokoje na Blízkém východě způsobil.

Americký prezident označil útoky nejen za napadení USA a západních demokracií, ale za napadení mírových principů soužití, které jsou základem existence Organizace spojených národů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projevu amerického prezidenta Obamy na Valném shromáždění OSN mluvil s Veronikou Sedláčkovou zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka

Kromě toho také mimo jiné prohlásil, že jeho vláda udělá, co musí, aby zabránila jadernému ozbrojení Íránu. Nebyl ale nijak konkrétní. Nezmínil například, jestli jsou Spojené státy připravené k vojenskému zásahu proti Teheránu.

Prohlásil však, že Spojené státy dávají přednost diplomatickému řešení otázky íránského jaderného programu. Na druhou stranu ale řekl, že trpělivost USA není nekonečná, protože jaderné ozbrojení Teheránu by znamenalo nejenom ohrožení existence státu Izrael ale vůbec bezpečnosti na Blízkém východě.

Projev prezidenta Obamy byl podle očekávání bojovný, nekompromisní a méně vstřícný vůči autoritářským režimům hlavně v arabských zemích. Je ale potřeba v této souvislosti upozornit, že se v USA blíží volby.

Barack Obama chtěl dát zjevně najevo, že je rozhodný zastánce Izraele a obhájce amerických zájmů. Přestože šlo o projev na světovém fóru, americká média ho velmi pozorně sledovala.

Obama totiž čelí útokům ze strany republikánského oponenta Mitta Romneyho, že neprosazuje dostatečně zájmy USA ve světě. Možná i proto bylo jeho vystoupení ostřejší než jeho projevy v předchozích letech.

Vít Pohanka, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme