Obama varoval KLDR před vypuštění zkušební rakety, půjde prý o provokaci

Mezinárodní společenství podnikne proti Severní Koreji určité kroky, pokud provede zkoušku své rakety. Pchjongjang varoval před následky plánovaného testu americký prezident Barack Obama. Výzvu k přerušení odpočítávání startu rakety Severokorejcům adresoval při setkání s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym před výročním summitem NATO ve Štrasburku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Department of Defense, Michael J. Ayotte

Barack Obama varoval Severní Koreu, že vypuštění její rakety bude provokací. Odmítnutí Pchjongjangu zastavit přípravy ke startu rakety vedlo podle Obamy k uvržení KLDR na dlouhou dobu do izolace.

"Pokud se Severní Korea rozhodne tuto akci podniknout, budeme spolupracovat se všemi zainteresovanými stranami mezinárodního společenství, abychom přijali příslušné kroky a dali této zemi najevo, že nemůže beztrestně ohrožovat bezpečnost a stabilitu jiných zemí," uvedl Barack Obama.

Severní Korea plánuje vypuštění rakety označované za vesmírný nosič vědeckého přístroje na sobotu, tedy možná shodou okolností na den, kdy bude NATO slavit 60. let své existence. USA a Jižní Korea kvůli tomu zvýšily v posledních dnech počet špionážních letů nad Korejským poloostrovem. Potvrdil to i Pchjongjang, který jich jen ve dnech od 9. do 20. března zaznamenal 190 a pohrozil sestřelením nepřátelských letadel.

Český rozhlas připravil k návštěvě prezidenta USA Baracka Obamy a summitu Evropské unie v Praze speciální web Barack Obama v Praze.

Přečtěte si také:
V Severní Koreji vrcholí přípravy na start rakety dlouhého doletu
KLDR varuje USA před sestřelením jejich špionážních letadel
Severní Korea hrozí válkou a ruší kontakty se svým jižním sousedem
KLDR varuje před válkou s Jižní Koreou, na vině je prý Soul
KLDR chce přerušit železniční spojení s Jižní Koreou

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme