Obama varoval Pchjongjang před dalšími raketovými testy

Novými provokacemi Severní Korea ničeho nedosáhne. Prohlásil to dnes během prvního dne své návštěvy Jižní Koreje americký prezident Barack Obama. Reagoval tím na plány Pchjongjangu otestovat novou raketu, která by měla vynést na oběžnou dráhu kolem země satelit. Západní země to ale považují za zástěrku k vyzkoušení rakety dlouhého doletu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: ČTK/AP, Pablo Martinez Monsivais | Zdroj: ČTK

„Plánovaný test severokorejské rakety přivede Pchjongjang jen do hlubší izolace. Naruší jeho vazby se sousedními zeměmi a pozastaví další možná vyjednávání. Provokacemi a hrozbami pak Pchjongjang ničeho nedosáhne,“ řekl v Soulu po jednání s jihokorejským prezidentem I Mjong-bakem americký prezident Barack Obama.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka o Obamově promluvě k Severní Koreji

Den před začátkem jednání o jaderné bezpečnosti tak Obama představil americké stanovisko k Severní Koreji. Americký prezident ji vyzývá k odpovědnosti.„Severní Korea zná své závazky a musí podniknout nezvratné kroky, aby je splnila,“ uvedl Obama. Vypuštěním nové rakety Pchjongjang podle západních zemí poruší dohody z minulého měsíce.

Pro Washington představuje Severní Korea už mnoho let neřešitelný diplomatický oříšek. Američané se už asi dvě desítky let ve vztahu k Severní Koreji pohybují v bludném kruhu. Při šestistranných jednáních zúčastněných a sousedských zemí se Pchjongjang vždycky zaváže spolupracovat s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a neprovádět raketové zkoušky.

Výměnou dostane mezinárodní pomoc a zanedlouho dohody poruší a začne se jednat nanovo. Takový scénář se opakoval už několikrát.

Summitu o nukleární bezpečnosti se od pondělí v Soulu účastní více než padesát vysokých politických představitelů, včetně českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

Vít Pohanka, Kateřina Procházková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme