Obama varoval před jaderným terorismem. S likvidací obohaceného uranu pomáhají Češi

Svět musí podle amerického prezidenta Baracka Obamy dělat víc pro zajištění bezpečnosti jaderných zařízení a materiálu. Vyzval k tomu na atomovém summitu ve Washingtonu. Varoval zároveň před jaderným terorismem. Omezit riziko pomáhají i čeští vědci. Vysoce obohacený uran už odvezli z deseti zemí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident varuje před tím, že by jaderný materiál mohli zneužít teroristi

Americký prezident varuje před tím, že by jaderný materiál mohli zneužít teroristi | Zdroj: Reuters

Podle Baracka Obamy by mělo být pro teroristy, jakmile začne platit nová dohoda dosud podepsaná 102 státy světa, podstatně složitější najít si cestu k jadernému materiálu.

Americký prezident ale varoval, že jsou potřeba další opatření.

Na závěr summitu vyzval Obama také ke globálnímu úsilí v boji proti takzvanému Islámskému státu. Upozornil, že po vytlačení islamistů ze Sýrie a Iráku se můžou radikálové uchýlit k dalším útokům jinde, jako to nedávno udělali v Turecku nebo Belgii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke snížení rizika jaderného terorismu významně přispívají i čeští odborníci. S jedním z nich mluvila ve Washingtonu zpravodajka Lenka Kabrhelová

„Musíme udělat ještě více, abychom takovému proudění teroristů zabránili. Po útocích v Paříži nasadily Spojené státy speciální týmy do Evropy k posílení tohoto úsilí. Vyslání dalších plánujeme v brzké době,“ prohlásil.

„Globální zásoby plutonia rostou. Některé země rozšiřují svůj jaderný arzenál menšími taktickými nukleárními zbraněmi, které by mohly být vystavené riziku krádeže. Jedním z ústředních cílů tohoto summitu bylo vytvořit mezinárodní síť, která bude pokračovat v započatém úsilí odzbrojování,“ dodal.

Podle Obamy zbývá ještě velký kus práce, například vyjednávání o snižování nukleárních zbraní Ruska nebo jaderného arzenálu Severní Koreje.

Česká republika na okraj summitu získala ocenění za úplné odstranění vysoce obohaceného uranu.

„Je to důležité z toho důvodu, že omezujeme možnost, že se teroristé dostanou k materiálům, ze kterých se dají vyrobit jaderné zbraně,“ vysvětlil Karel Křížek z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži.

Odvoz materiálu na přepracování

Ústav už zajistil úplné odstranění nebezpečného materiálu z celkem deseti zemí. Odvezl ho například z Maďarska, Polska nebo Bulharska.

„Znamená to, že jsme veškerý uran, použité palivo nebo i nepoužité, které mělo větší obohacení než 20 procent, odvezli do Ruska na přepracování do firmy Majak,“ vysvětlil Karel Křížek.

Generální ředitel Ústavu jaderného výzkumu v Řeži Karel Křížek na summitu ve Washingtonu | Foto: Lenka Kabrhelová

„Odvozy se dělají na základě dohody mezi vládou Ruské federace a Spojených států. V podstatě to znamená, že se palivo vrací do země původu,“ vysvětlil. „My jsme vyhráli tendr, který vypsalo americké ministerstvo energetiky, a dostali jsme oprávnění dovézt všechno palivo z ruského sektoru zpátky.“

Ústav v Řeži je jedním z mála specializovaných zařízení na světě, která komplikovanou technologickou operaci dokážou zajistit. Jak odstranění i převoz citlivého materiálu vypadá, ukazuje Karel Křížek na malých modelech ve Washingtonu potenciálním zájemcům.

České know-how

Tuzemští vědci si už vydobyli renomé a podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD dokazují, že i malá země může být ve světě odstraňování jaderných hrozeb prakticky užitečná.

„Máme důležité know-how. V takové kapacitě a kvalitě ho má jen několik zemí na světě,“ řekl. „Česká republika může hrát velmi důležitou roli a může to být i ekonomicky zajímavá záležitost pro naše výzkumníky a expertní týmy,“

Země podílející se na odstraňování nebezpečného materiálu oceňuje i Bílý dům, který si omezení jaderné hrozby vytknul za jedno z hlavních témat.

Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady Myles Caggins, právě omezování vysoce obohaceného uranu je důležitou součástí celé iniciativy. Ta podle něj za poslední roky dokázala přinést výsledky v podobě zlepšování bezpečnosti jaderných elektráren i lepší komunikace a sdílení informací o omezování rizika mezi jednotlivými zeměmi.

Summitu se účastnilo 50 světových lídrů včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky.

Generální ředitel Ústavu jaderného výzkumu v Řež Karel Křížek s premiérem Bohuslavem Sobotkou a členy české delegace | Foto: Lenka Kabrhelová

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme