Obama věří v účinné mezinárodní řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

George Mitchell, zvláštní vyslanec amerického prezidenta Baracka Obamy pro Blízký východ, začne ve středu v regionu rozhovory o řešení izraelsko-palestinského konfliktu. S nadějí v mírové řešení hledí k budoucnosti i sám Obama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama a George Mitchell | Zdroj: ČTK

Nový americký prezident v rozhovoru pro televizi Al-Arabíja vyzval k zapojení do řešení konfliktu všechny země blízkovýchodního regionu - od Sýrie a Libanonu až po Pákistán.

"Nemůžeme říkat Palestincům ani Izraelcům, co je pro ně nejlepší. Myslím, že je ale teď vhodná doba pro to, aby si obě strany uvědomily, jak dosavadní cesta nevede k prosperitě a bezpečnosti lidí. Aby si uvědomily, že je čas se vrátit k jednacímu stolu."

"Nová cesta bude jistě obtížná a zabere čas. Bude to rozhodně trvat měsíce. Když ale začneme vytrvale usilovat o pokrok směrem k míru, jsem si absolutně jist, že ve spolupráci s Ruskem, Evropskou unií a všemi arabskými státy regionu významného pokroku skutečně dosáhneme," řekl Obama.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY:
Spojené státy chtějí oživit mírová jednání na Blízkém východě
Blízký východ ztratil kvůli konfliktům za posledních dvacet let 12 biliónů dolarů
Evropská unie pomůže Palestincům 58 miliony eur

Marika Táborská, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme