Obama vytáhl do boje proti emisím

Úspory ropy a nižší emise. To si slibuje americký prezident Barack Obama od plánu pro automobilový průmysl. Do roku 2016 mají emise u nových osobních automobilů ve Spojených státech amerických klesnout skoro o třetinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výfuk vozu | Foto: Fotobanka stock.xchng

"Naším cílem je stanovit jednotné národní standardy, které sníží spotřebu pohonných hmot," oznámil Barack Obama. Nové osobní automobily, které se dostanou na trh v roce 2016, proto mají mít průměrnou spotřebu jen asi 6,7 desetin litru na sto kilometrů. U dodávek to má být necelých 8 litrů na sto kilometrů.

V důsledku takových norem ušetří podle Obamy Spojené státy 1,8 miliardy barelů ropy jen za období životnosti aut, která se prodají v příštích pěti letech. Tím by se zároveň měly snížit emise z automobilů o 30 procent. To je podle propočtů Obamovy administrativy zhruba stejné, jako kdyby se počet aut na amerických silnicích snížil o 177 milionů.

"Ano, vyrábět taková auta bude stát víc peněz," připouští americký prezident. Podle očekávání se cena nového auta v průměru zvýší asi o 1300 dolarů. Jenže současně bude stát méně jejich provoz. Náklady by se tak měly při běžném užívání majiteli vrátit.

Obamovu iniciativu vítají ekologové jako důležitý signál, že americká vláda bere úsilí za snížení emisí skleníkových plynů vážně. Velké automobilky jako General Motors jsou podle prvních prohlášení rády, že mají platit jednotná pravidla po celých USA a výrobci vědí, na co se připravit.

Skupina států, vedená Kalifornií, totiž chtěla zavést vlastní přísné normy a střetla se kvůli tomu s bývalou vládou. Nyní jsou s Obamovým návrhem spokojení i v Kalifornii.

Plán ještě musejí posvětit agentura pro životní prostředí a ministerstvo dopravy. Tam se ale neočekává odpor.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme