Obama vyznamená utajovaného hrdinu vietnamské války

Po více než čtyřiceti letech se dnes dočká americký letec Richard Etchberger vyznamenání za hrdinství. Prokázal ho v roce 1968 ve vietnamské válce a sám při tom zemřel. Proto také dostává americkou Medaili cti „in memoriam".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama (prezident USA) na Pražském hradě.

Barack Obama (prezident USA) na Pražském hradě. | Foto: Tomáš Adamec

Seržant letectva Etchberger a jeho příběh ilustruje jednu smutnou kapitolu v dějinách války ve Vietnamu. Dobrovolně přijal tajný úkol v Laosu v roce 1967. Protože oficiálně neměla americká armáda v Laosu co dělat, nechal se dokonce propustit z letectva a jako údajný zaměstnanec společnosti Lockheed pomáhal z Laosu řídit nálety na severní Vietnam.

Severovietnamští vojáci potom zaútočili přímo v Laosu na jeho jednotku a seržant Etchberger potom bránil kótu zvanou Lima 85. Podle svědků doslova s puškou M16 v jedné ruce držel v šachu postupující vojáky Vietkongu a druhou rukou držel vysílačku a naváděl americká letadla, která pomáhala odrážet útok.

Přehrát

00:00 / 00:00

O příběhu amerického letce Richarda Etchbergera mluvil v Ranním Radiožurnálu Vít Pohanka

Potom ještě pomáhal zachránit dva zraněné, naložil je do vrtulníku. Zranění dosvědčili, že mu vděčí za život či za to, že nepadli do nepřátelského zajetí. Richarda Etchberga si našla nepřátelská kulka, až když byl ve vrtulníku a na zranění také zemřel.

Není moc obvyklé, aby byl voják vyznamenán tak dlouho po hrdinském činu. Souvisí to s tím, že Spojené státy dlouho oficiálně popíraly, že v Laosu měly vojáky. I když to po nějaké době bylo veřejným tajemstvím.

Rodina Richarda Etchbergera se nejdřív dozvěděla, že zemřel při pádu vrtulníku a teprve postupem času se začalo mluvit o pravdivém příběhu. Vyznamenání má být určitým milníkem a tečkou, která má uzavřít podle mnohých neslavnou kapitolu války ve Vietnamu z oficiální strany.

Vít Pohanka, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme