Obama vyzývá Izrael k zastavení osidlování palestinských území

Americký prezident Obama doufá v pokrok na Blízkém východě. Po setkání s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem znovu vyzval Izrael, aby zastavil budování osad na palestinském území západně od Jordánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Tomáš Adamec

Palestinci naopak mají zastavit projevy nepřátelství vůči Židům. "Každá strana má své závazky stanovené v mírovém plánu Cestovní mapa," připomíná americký prezident dokument z roku 2003. "Na izraelské straně obsahují tyto závazky konec osidlování na palestinských územích a zároveň ujištění, že vznikne životaschopný palestinský stát."

Obojí zatím Izrael odmítá. Palestinci se pak musejí postarat o bezpečnost na územích západně od Jordánu. Protože Izrael musí mít podle Baracka Obamy jistotu, že ho z palestinských území nic neohrožuje, má-li mírový proces pokračovat.

Návštěva palestinského prezidenta Abbáse je dalším ze série jednání amerického prezidenta s blízkovýchodními představiteli. V Bílém domě se už zastavili jordánský král Abdalláh II. a minulý týden izraelský premiér Netanjahu.

Příští týden se má Barack Obama setkat v Káhiře s egyptským prezidentem Husní Mubarakem a přednést zásadní projev k muslimům

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme