Obama vyzývá Izrael k zastavení osidlování palestinských území

Americký prezident Obama doufá v pokrok na Blízkém východě. Po setkání s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem znovu vyzval Izrael, aby zastavil budování osad na palestinském území západně od Jordánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Tomáš Adamec

Palestinci naopak mají zastavit projevy nepřátelství vůči Židům. "Každá strana má své závazky stanovené v mírovém plánu Cestovní mapa," připomíná americký prezident dokument z roku 2003. "Na izraelské straně obsahují tyto závazky konec osidlování na palestinských územích a zároveň ujištění, že vznikne životaschopný palestinský stát."

Obojí zatím Izrael odmítá. Palestinci se pak musejí postarat o bezpečnost na územích západně od Jordánu. Protože Izrael musí mít podle Baracka Obamy jistotu, že ho z palestinských území nic neohrožuje, má-li mírový proces pokračovat.

Návštěva palestinského prezidenta Abbáse je dalším ze série jednání amerického prezidenta s blízkovýchodními představiteli. V Bílém domě se už zastavili jordánský král Abdalláh II. a minulý týden izraelský premiér Netanjahu.

Příští týden se má Barack Obama setkat v Káhiře s egyptským prezidentem Husní Mubarakem a přednést zásadní projev k muslimům

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme