Kanada 6:1 Česko

Obama vzbudil nevoli republikánů projevem ke školákům

Prezident Barack Obama podle amerických konzervativců porušil pravidlo, že politika nepatří do školy. Jeho projev ke školákům na začátku školního roku přenášeném celonárodně televizí do v šech státních škol, tak vzbudil rozhořčené protesty části rodičů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Informationsamt der Bundesregierung

Bez ohledu na to, co budete chtít v životě dělat, vám mohu zaručit: budete k tomu potřebovat vzdělání. Takovými na první pohled neškodnými až banálními výroky a radami se prezident Obama snažil školáky v patnácti minutovém projevu povzbudit, aby brali výuku vážně. Nezanedbávali domácí úkoly a poslouchali učitele.

Jenže prezidentské projevy ke školákům nemají v Americe tradici. Také proto školy už v minulém týdnu zahájily skutečnou informační kampaň. Rodiče dostali oznámení o plánovaném projevu hlavy státu, který budou děti moci sledovat společně v televizi. Tedy, pokud proti tomu nemají námitek a stvrdí to podpisem. Kdyby se to rodičům nezdálo, mělo by jejich dítě zajištěný po dobu projevu náhradní program.

I přes korektní postup vedení škol, který byl stejný po celé Americe, ale mnoha Američanům přišel prezidentův projev jako nevhodná politická agitace. Bílý dům odpověděl na protesty tím, že den předem publikoval text projevu na svých internetových stránkách, aby ukázal, že v něm o politice opravdu nic není a že jde jen a jen o snahu inspirovat děti k učení.

Iniciativa ale vyzněla naprázdno. V éteru zněly rozhořčené hlasy konzervativních komentátorů a politiků a do diskusních pořadů volali i mnozí nasupení rodiče. Některé telefonáty byly docela ostré a kritika prezidenta skoro na hranici slušnosti.

Vít Pohanka, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme