Obama: Za předvolební útoky hackerů jsou zodpovědní Rusové

Americký prezident Barack Obama potvrdil na páteční bilanční tiskové konferenci ve Washingtonu, že Rusové jsou zodpovědní za útoky proti Demokratické straně během letošní předvolební kampaně. Podotkl, že doufá, že jeho nástupce Donald Trump nepřipustí, aby cizí mocnost ovlivnila volby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama během své letošní poslední tiskové konference.

Barack Obama během své letošní poslední tiskové konference. | Zdroj: Reuters

Odcházející americký prezident přisoudil odpovědnost za útoky hackerů Rusku. Zároveň, ale poznamenal, že nešlo o ‚propracovanou špionážní akci.‘ Už během zářijového summitu G20 v Číně sdělili své stanovisko ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. K dalším útoků pak již nedošlo.

Útoky řešil s Ruskem i Čínou

Otázkám o přímé odpovědnosti ruského prezidenta za útoky, o kterých americká média spekulovala, se Obama vyhnul. Řekl ale, že hackerské útoky posvětili vysoce postavení lidé v Rusku. „Můžete sami odhadnout, zda by se tito lidé dokázali dopustit takové ničemnosti, že by rozhodovali bez Putina,“ řekl novinářům.

Putin ví, o čem mluvím, opřel se Obama do ovlivňování voleb kybernetickými útoky

Číst článek

Podle jeho slov se bez Putina v Rusku mnoho věcí neděje. Zranitelnost USA vůči Rusku a jiným mocnostem má přímou souvislost s mírou rozbrojů v americké společnosti.

Obama se kriticky vyjádřil na adresu republikánských voličů, kteří chovají sympatie ke kremelskému vládci. „Ronald Reagan by se obracel v hrobě, kdyby znal průzkum, podle něhož třetina republikánských voličů Putina schvaluje,“ zdůraznil.

Rozhovor o útocích hackerů měl prý Obama i s čínským prezidentem Si Ťchin-pingem. Existují podle něj důkazy, že Čína tyto akce omezila, i když je nezastavila. „Mým úkolem zůstává varovat Rusko a ostatní, aby se k hackerským útokům neuchylovali,“ konstatoval. V opačném případě budou některé americké odpovědi veřejné, o jiných se lidé nedozvědí.

Obama řekl, že nynější personál Bílého domu se zasadí o to, aby předání úřadu týmu Donalda Trumpa proběhlo hladce. Svůj osobní rozhovor s Trumpem označil za srdečný, padaly prý i konkrétní návrhy. Trumpovi prý bude vždy k dispozici. Nepřímo ho ale varoval, že zpochybnění zásady jedné Číny by se neobešlo bez následků.

Nebyli jsme v Sýrii úspěšní

Obama obvinil režim syrského prezidenta Bašára Asada a Rusko z odpovědnosti za pokračování syrského konfliktu. Krev je na rukou Asadova režimu a Ruska, uvedl. „Asadův režim si nemůže masakry proklestit cestu k legitimitě,“ dodal Obama. Svět nesmí od krutých událostí v Sýrii odvracet oči.

Prezident je přesvědčen, že americký postup v Sýrii je správný a v daných podmínkách realistický. Pozemní intervence nebyla možná, nejlepší cestou byla podpora umírněné syrské opozice. „Nemohu ale říci, že jsme byli v Sýrii úspěšní,“ řekl.

Obama, který za pět týdnů Bílý dům opouští, na tiskové konferenci rovněž rekapituloval bilanci svého osmiletého vládnutí s důrazem na úspěchy v hospodářské a sociální oblasti, ve zdravotnictví a zaměstnanosti. Ve sféře zahraniční politiky poukázal na stahování amerických jednotek ze zahraničních bojišť, o zlepšení vztahů s Kubou a uzavření dohod o ochraně klimatu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme