Obama zahrnuje voliče falešnými sliby, bouří se republikáni

Americký prezident Barack Obama přednesl před kongresem pravidelnou Zprávu o stavu Unie. Hlavním tématem byla ekonomika. Obama se v něm vyhranil vůči republikánům, kteří zřejmě čekali po volbách mnohem smířlivější vystoupení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama přednáší tradiční Zprávu o stavu Unie | Zdroj: Reuters

Barack Obama se ve svém projevu nastínil plán ekonomického růstu, který by se měl opírat o podporu pracovních míst a investic do širokého spektra oblastí. Zároveň navrhl reformu daňového systému, aby byl výnosnější.

Zahraničně politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák hodnotí tón Obamovy řeči jako bojovný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce republikánů na Obamovu Zprávu o stavu Unie shrnuje Ondřej Bouda

„V postatě Americe, spoluobčanům sdělil, že ví, co je pro ně nejlepší, a že když opozice s ním nebude chtít spolupracovat, tak že se to stejně pokusí prosadit. A to je přesně styl, který zvolil ve svém prvním funkčním období, třebaže sliboval, že bude prezidentem všech Američanů,“ tvrdí Milan Slezák.

Prezident se tak jasně vymezil proti republikánům, jejichž klíčovým opatřením na hospodářskou krizi jsou škrty.

Republikáni pak téměř okamžitě kritizovali Obamu za to, že nakreslil tlustou čáru na zem a prohlásil, že kdo není na jeho straně, ten škodí zemi. A zároveň si stěžují, že zahrnuje voliče falešnými sliby, jako je růst minimální mzdy, což ale způsobí jen nárůst byrokracie a deformace volného trhu.

Obamova Zpráva o stavu Unie přináší plán na ekonomický růst země

Číst článek

Republikánský senátor Marco Rubio, mladý Hispánec z Floridy, Baracka Obamu kritizoval právě za to, že podle něj jako republikána chce zemi dále zadlužovat.

Rubiův projev byl podle Milana Slezáka velmi dobře připravený. Vystoupil dobře oblečený, v pozadí byla vidět fotografie jeho rodiny a americká vlajka. Rubio sám sebe hodnotil jako reprezentanta střední třídy, na kterou Obama své návrhy reforem cílí, a tvrdil, že dopad navrhovaných změn bude však na střední třídu tvrdší, než se předpokládá. Protože je Rubiův původ v Americe všeobecně známý, měla tudíž jeho slova patřičnou váhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad Obamovou Zprávou o stavu Unie se zamýšlel zahraničně politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Na konci svého téměř státotvorného projevu pak vedle „God bless America" čili „Bože, žehnej Americe" zaznělo totéž přání směřované k prezidentovi Obamovi.

„A to je něco, co bychom – myslím si – v naší české politice potřebovali,“ konstatoval Milan Slezák.

Kromě ekonomiky ale Obama velmi emotivně mluvil i o regulaci střelných zbraní. V sále dokonce byli příbuzní obětí s fotkami, na které prezident upozorňoval. Obama tak vyzýval Kongres, aby vyslyšel tyto hlasy ze záhrobí. Na toto téma zatím republikáni velmi hlasitě mlčí.

I z řad republikánů však se ozývá souhlas s Obamovým plánem na změnu imigrační politiky.

Milan Slezák, Ondřej Bouda, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme