Obama zakončil návštěvu Keni proslovem o hospodářství i právech žen

Americký prezident Barack Obama zakončil návštěvu Keni, ve které se narodil i zemřel jeho otec. V Nairobi dnes Obama promluvil k početnému publiku ve sportovní hale.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama při projevu v Nairobi v Keni | Zdroj: Reuters

Lidé, kteří projevu v Nairobi naslouchali, prezidentovi aplaudovali za jeho uznání pokroku, který africká země dosáhla v politice i hospodářství.

Keňa je podle Obamy na historické křižovatce, za kterou jsou velké přísliby, ale i rizika. Na rozdíl od koloniální minulosti teď mají Keňané svůj osud pod kontrolou, zdůraznil první americký prezident s africkým původem.

Obama Keňanům doporučil, aby se víc zaměřili na vzdělávání dívek. Kritizoval také v zemi přetrvávající represi žen, obřízku i nucené svatby. Takové praktiky prý nepatří do 21. století.

Keňa se podle Obamy musí vyhnout i mezietnickým svárům, které ji zasáhly po předminulých volbách.

„Politika, která stojí na jediném kmeni nebo etnické skupině, je odsouzena k rozvrácení země. Je to selhání představivosti,“ zdůraznil Obama.

S keňským protějškem Uhuru Kenyattaou předtím mluvil hlavně o spolupráci v boji s terorismem. Neshodli se naopak v pohledu na práva homosexuálů.

Druhou a poslední zastávkou Obamovy africké cesty je Etiopie, kam už se nejvyšší představitel USA přesunul. Obama tam přijel jako první úřadující prezident Spojených států v historii.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme