Obama: Zbavit svět jaderných zbraní je výzvou 21. století

V Moskvě dnes druhým dnem pokračuje americko-ruský summit. Po včerejším jednání s prezidentem Dmitrijem Medvěděvem se dnes Barack Obama sešel s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Šéf Bílého domu se dnes během pracovní snídaně setkal s ruským premiérem vůbec poprvé. Oba se shodli, že se jim nabízí příležitost zlepšit vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem, které v minulosti provázaly četné neshody. Americký prezident Barack Obama dnes také v Moskvě v projevu v Nové ekonomické škole prohlásil, že zbavit se zbraní hromadného ničení je jadernou výzvou 21. století a že Spojené státy chtějí mírové, silné a prosperující Rusko. To se podle něj nyní nachází v přelomových časech. Po ukončení studené války mohou Rusko a USA podle Obamy budovat spolupráci na společných zájmech. Vybídl také Moskvu ke spolupráci při odvrácení jaderné hrozby ze Severní Koreje a z Íránu, což by také učinilo zbytečným americký protiraketový štít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv | Zdroj: ČTK

Obama v projevu ke studentům ekonomické školy také vyzval Rusko, aby se řídilo právního státu a demokracie a respektovalo suverenitu Gruzie a Ukrajiny, dvou prozápadních zemí, které usilují o uvolnění z ruského vlivu a vstup do Severoatlantické aliance.

Během snídaně podávané ve víkendovém sídle Vladimíra Putina se Barack Obama a ruský premiér shodli, že pro zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi je nejlepší šance právě teď. Oba muži si na úvod setkání vyměnili několik zdvořilostních frází. Podle ruského premiéra Moskva spojuje posílení vztahů s Washingtonem právě s Obamou. Ten pro změnu ocenil Vladimíra Putina za "výjimečnou práci, kterou v čele Kremlu a nyní v čele ruské vlády vykonal a vykonává." Setkání obou politiků nicméně zastínily ostré výroky pronesené na adresu toho druhého těsně před začátkem návštěvy amerického prezidenta v Moskvě. Vladimír Putin se ostře ohradil proti slovům Obamy o tom, že ruský premiér nadále přistupuje ke vztahům mezi oběma zeměmi v duchu dob studené války. Amerického prezidenta dnes ještě čeká setkání se zástupci ruské veřejnosti, od podnikatelů a studentů přes opoziční politiky až po nevládní sektor. Setká se také s Michajlem Gorbačovem.

Včera se Obama setkal s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Shodli se, že Rusko a Spojené státy chtějí v budoucnu spolupracovat efektivněji než dosud. Po několikahodinovém jednání v Kremlu podepsali dohodu o omezení jaderného arzenálu. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv označil schůzku, na níž byla podepsána dohoda o omezení jaderného arzenálu, za otevřenou a upřímnou, a dodal, že na ni léta čekala Moskva i Washington. Také podle Baracka Obamy jsou Rusko i Spojené státy odhodlány ponechat nedůvěru a rivalitu minulosti.Kromě omezení počtu jaderných hlavic se oba lídři dohodli například na možnosti transportu amerického vojenského materiálu a personálu před ruské území. Obě země hodlají také vytvořit novou komisi pro společný boj proti terorismu, obchodu s drogami a na podporu debaty o energetice.

I přes optimismus ale nejcitelnější rozpory zůstávají - obě země se nadále diametrálně liší v pohledu na řešení situace v Gruzii, či budování protiraketového štítu ve střední Evropě. I o citlivých otázkách ale údajně obě strany hodlají nadále debatovat.

Přečtěte si také:

Prezidenti USA a Ruska domluvili v Moskvě bezpečnostní smlouvy

Lenka Kabrhelová, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme