Obama zopakoval ve videonahrávce nabídku dialogu s Íránem

Americká nabídka dialogu s Íránem stále trvá, ale Teherán se namísto toho rozhodl pro cestu izolace. V novém videoposelství pro obyvatele Íránu to prohlásil americký prezident Barack Obama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama při projevu

Americký prezident Barack Obama při projevu | Foto: US Department of Defense

Stejně jako loni, i tentokrát se Barack Obama rozhodl Íránce oslovit u příležitosti perského Nového roku, který tentokrát připadá na zítřek. Jak řekl, spolupráci národů obou zemí mohou posílit už třeba kulturní kontakty a vzdělávací výměny.

Video vyvěšené na internetu je v angličtině s perskými titulky . Před rokem bylo takové gesto průlomem - Obama byl v úřadu dva měsíce a jeho předchůdce George Bush žádné podobné nabídky usmíření do Íránu neposílal.

Kritici ale v uplynulém roce Obamovi vyčítali, že jeho vstřícná gesta nic nepřinesla. Írán mezitím odhalil další závod na obohacování uranu, pokračuje ve svých zbrojních programech a dál se vymezuje vůči americkým zájmům na Blízkém východě.

Z Teheránu zase několikrát zaznělo, že Obama jen pokračuje v Bushově politice, a že za hezkými slovy prý musejí z Ameriky přijít konkrétní vstřícné kroky.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme