Obama zřejmě vyšle posily do Afghánistánu

Americký prezident Barack Obama chce dokončit operaci proti radikálům v Afghánistánu. Během osmi let, které uplynuly od pádu bývalého afghánského vládního hnutí Taliban, se to nepodařilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama při projevu | Foto: US Department of Defense

"Je naším strategickým zájmem, zájmem naší národní bezpečnosti zajistit, aby Al-Káida a její radikální spojenci nebyli schopni v oblasti Afghánistánu fungovat. Chceme jim to znemožnit, zničit jejich síť. Hodlám tu práci dokončit," řekl Obama.

Příští týden by měl americký prezident zveřejnit, zda do Afghánistánu vyšle další vojáky. Některá americká média uvádějí, že by tam mohl poslat až 34 tisíc mužů a žen. Podle komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka za to sklidí kritiku od obou hlavních stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánech prezidenta Obamy vyslat posily do Afghánistánu mluvil na Rádiu Česko komentátor Radiožurnálu Milan Slezák

Republikáni budou říkat, že Obama konflikt podceňuje a vojáků vysílá málo. Naopak z Demokratické strany určitě uslyšíme, že se prezident ukvapil. Řeknou mu, že by měl postupovat jinak, než se postupovalo těch osm let. Neposílat do země stále nové a nové vojáky," uvedl Slezák.

Demokrati podle Slezáka tvrdí, že Afghánistánu by se mělo pomoci spíš humanitárně a ekonomicky. Někteří z nich si myslí, že by se USA měly soustředit raději na Pákistán, kde je velení Al-Kaidy.

Deník The New York Times nedávno informoval, že vyslání jednoho vojáka do Afghánistánu přijde USA na milion dolarů ročně. Náklady na vyslání 34 tisíc vojáků by tak činily kolem 34 miliard dolarů. V současnosti je v Afghánistánu 68 tisíc Američanů.

Igor Maňour, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme