Obamova Zpráva o stavu Unie přináší plán na ekonomický růst země

Americký prezident Barack Obama hodlá nastartovat ekonomický růst Spojených států. Chce toho dosáhnout sérií opatření, která nezvýší zadlužení země. Obama to řekl v tradiční každoroční Zprávě o stavu Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama přednáší tradiční Zprávu o stavu Unie | Zdroj: Reuters

Klíčové bude podle amerického prezidenta vytváření nových pracovních míst zejména v průmyslu, který dlouhodobě ztrácí, protože výroba se přesouvá do jiných zemí. Spojení „pracovní místo“ tak zaznělo v jeho projevu celkem jednatřicetkrát.

K tomu mají přispět investice do širokého spektra oblastí. Obama mluvil například o obnovitelných zdrojích energie či infrastruktuře.

„Rostoucí ekonomika, která vytváří dobrá pracovní místa pro střední třídu, musí být hvězdou Polárkou, která řídí naše úsilí," prohlásil Barack Obama před společným zasedáním obou komor Kongresu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev prezidenta Obamy sledoval ve Washingtonu zpravodaj Vít Pohanka

Jak zdůraznil, každý Američan, který bude ochoten tvrdě pracovat, si zaslouží odměnu v podobě „slušného života".

Jasně se prezident vymezil proti republikánům, kteří by podle něj chtěli zastavit zadlužování země pouze škrty, kdežto on a demokraté chtějí také zvýšit daně nejbohatším Američanům a reformovat daňový systém tak, aby byl výnosnější.

Obama zahrnuje voliče falešnými sliby, bouří se republikáni

Číst článek

Republikánský senátor Marco Rubio, mladý Hispánec z Floridy, Baracka Obamu již kritizoval právě za to, že podle něj jako republikána chce zemi dále zadlužovat.

Zpráva o stavu Unie v datech
* 1790 přednesl první zprávu o své zemi George Washington
* 1944 se ustálil název Zpráva o stavu Unie, zasadil se o to Franklin Delano Roosevelt
* 1923 přenášel poprvé zprávu Calvina Coolidge rozhlas
* 1947 přenášela poprvé zprávu Harryho S. Truemana televize
* 1967 přednášel poprvé zprávu Lyndon B. Johnson večer
* 1997 se přenášela poprvé zpráva Billa Clintona po internetu

I z řad republikánů však se ozývá souhlas s Obamovým plánem na změnu imigrační politiky.

Ekonomika byla hlavním tématem prezidentova projevu, který pravidelně sledují desítky milionů Američanů. Obama dále hovořil o nutnosti boje proti klimatickým změnám a zmínil i své oblíbené téma, alternativní zdroje energie.

V části věnované zahraniční politice potvrdil, že do jednoho roku odejde z Afghánistánu 34 tisíc amerických vojáků. O stahování dalších 32 tisíc bude vláda teprve rozhodovat a prezident Obama neřekl, do kdy by měli odejít všichni.

Na poslední chvíli zapracoval do projevu i kritiku Severní Koreje kvůli nejnovějšímu jadernému testu. USA podle něj posílí svou raketovou obranu a postaví se do čela snahy o odpověď na severokorejskou nukleární hrozbu.

Celkem mluvil americký prezident déle než hodinu.

Vít Pohanka, Milan Slezák, Martin Hromádka, Marína Dvořáková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme