Obamovou ministryní pro vnitřní bezpečnost má být arizonská guvernérka

Nová americká vláda se rýsuje stále zřetelněji. Ačkoli štáb nově zvoleného prezidenta Baracka Obamy nechce nic potvrdit, jedno z klíčových vládních křesel by měla obsadit arizonská guvernérka Janet Napolitanová. Podle zdrojů citovaných v americkém tisku je kandidátkou na ministryni pro vnitřní bezpečnost. Ministrem zdravotnictví by se měl stát dlouholetý demokratický zákonodárce Thomas Daschle.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům

Bílý dům | Foto: Miroslav Konvalina

Padesátiletá guvernérka Janet Napolitanová si vysloužila chválu nesmlouvavým postupem proti nelegálním přistěhovalcům z Mexika. Byla první guvernérkou, která na ochranu hranic povolala Národní gardu. Loni podpořila a podepsala legislativu, která stanovuje velmi tvrdé sankce proti firmám zaměstnávajícím nelegální imigranty.

Její domovský stát Arizona, ze kterého je i neúspěšný republikánský kandidát na prezidenta John McCain, patří mezi oblasti, kde jsou takzvaní "ilegálové" ze sousedního Mexika horkým tématem. O tom, že je žhavou kandidátkou na post ministryně pro vnitřní bezpečnost, informovala první stanice CNN a potvrdily ji i zdroje jiných médií.

Tom Daschle tipovaný na ministra zdravotnictví má za sebou tři desítky let v Kongresu a v Senátu vedl demokraty. Reforma zdravotnictví byla jedním z klíčových bodů volebního programu Baracka Obamy předtím, než se pozornost soustředila na ekonomické problémy.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme