Obamu čekají klíčové rozhovory s Ruskem a Čínou

Vzájemný obchod, postavení dolaru i Severní Korea, to budou hlavní témata dnešní historické schůzky amerického prezidenta Baracka Obamy s jeho čínským protějškem Chu Ťin-taem v Londýně. Čína také chce na summitu G20 potvrdit postavení třetí největší ekonomiky světa a získat silnější postavení než dosud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Department of Defense, Michael J. Ayotte

První schůzce obou prezidentů předcházela slovní přestřelka o postavení amerického dolaru ve světové ekonomice, Washingtonu se také nelíbí četná omezení pro dovoz amerického zboží do Číny, kvůli kterým se dále prohlubuje jeho deficit.

Ten v současnosti dosahuje 266 miliard dolarů v neprospěch Spojených států. Dalším tématem bude Severní Korea a její úmysl odpálit příští týden raketu, podle USA půjde o střelu dlouhého doletu a za to hrozí Pchjongjangu dalšími sankcemi.

Čína se také bude v Londýně snažit potvrdit roli významného globálního hráče, získat chce především výraznější podíl v Mezinárodním měnovém fondu, do kterého má podle neoficiálních informací vložit 100 miliard dolarů. Dosud má totiž stejné rozhodovací právo jako např. Belgie.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme