Obamův poradce nejspíš novým velvyslancem v Praze nebude

Praha si na amerického velvyslance nejspíš bude muset ještě dlouho počkat. Jak zjistil Český rozhlas, nominace prezidentova poradce Normana Eisena v Kongresu naráží dál na odpor senátora Chucka Grassleyho. Čeští diplomaté proto dávají Eisenovi minimální naději na úspěch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy americké

Spojené státy americké | Foto: Emanuel Macoun

Senátor Grassley je stále proti nominaci Normana Eisena velvyslancem a hodlá ji dál blokovat. Takovou odpověď dostal Český rozhlas po opakovaných dotazech v kanceláři senátora z Iowy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Naděje na jmenování Normana Eisena velvyslancem USA v Praze je minimální. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj Vít Pohanka

Tím se rozplývá naděje, že bylo blokování Normana Eisena velvyslancem v Praze součástí předvolební kampaně a že se k ní senátoři vrátí hned po volbách na začátku měsíce.

Diplomatické zdroje Českého rozhlasu už považují jmenování poradce prezidenta Baracka Obamy pro etiku na velvyslanecký post v České republice za velmi nepravděpodobné.

Pokud totiž kandidát neprojde za šest měsíců od svého navržení, je obvykle považovaný za neúspěšného. Kandidatura Normana Eisena už skoro tak dlouhou dobu trvá.

Někdejší Obamův spolužák s česko-polskými kořeny se přitom zpočátku zdál být bezproblémovým kandidátem. Všechno ze změnilo koncem září.

Republikán Grassley vystoupil proti schválení Eisena kvůli tomu, že jako poradce Bílého domu údajně na politickou objednávku propustil jednoho vládního činitele. Jmenování velvyslance přitom může zhatit hlas jediného senátora.

USA nemají v Praze velvyslance téměř dva roky

Americký Senát má teď navíc mnoho jiných starostí. Vláda například potřebuje rychle prosadit ratifikaci nové smlouvy START s Ruskem o omezení jaderných zbraní.

Jmenování velvyslance v jedné ze spojeneckých zemí proto není podle diplomatů v tuhle chvíli pro Bílý dům v žádném případě prioritou.

Česko je vedle Slovinska jednou ze dvou zemí Evropské unie, které řádného amerického zástupce už delší dobu nemají. Místo velvyslance v Praze je volné od loňského ledna. Republikán Richard Graber odjel poté, co se v USA vyměnila vláda. Pražskou ambasádu teď řídí chargé d´affaires Joe Pennington.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme