Obava o dialog i přání duchovních. Papež František vysvětlil, proč v Barmě nemluvil o Rohinzích

Papež František řekl důvod, proč při návštěvě Barmy na veřejnosti nebránil Rohingy. Obával se, že by s ním potom barmští předáci odmítali vést dialog, a proto o Rohinzích mluvil jenom na soukromých jednání. Svěřil se taky, že se pak v Bangladéši při setkání s rohingskými utečenci rozplakal.

Dháka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František na palubě letadla při návratu z Bangladéše do Říma | Foto: Vincenzo Pinto | Zdroj: Reuters

Kvůli obavám, že by vyslovení výrazu znemožnilo vést dialog, papež na veřejnosti pouze obecně zdůrazňoval nutnost dodržování lidských práv, při soukromých schůzkách s barmskými vojenskými a civilními vůdci se ale prý vyjadřoval naprosto jasně.

'Nemstěte se, odpusťte.' Papež v Barmě mluvil o etnických čistkách a smíření

Číst článek

Termín Rohingové papež vyřkl až při emotivní schůzce s nimi v Bangladéši. Na palubě letadla při návratu z Bangladéše do Říma se novinářům svěřil, že se při setkání s rohingskými uprchlíky rozplakal.

„Věděl jsem, že když v oficiálních projevech použiju to slovo (Rohingové), bude to stejné, jako bych práskl Barmáncům dveřmi před nosem. Hovořil jsem ale o lidských právech, která nesmějí být nikomu upírána, o právu na občanství, abych mohl zajít dál při soukromých rozhovorech,“ řekl papež, který se hned po svém pondělním příletu do Barmy sešel s šéfem armády generálem Min Aun Hlainem a později také s barmskou civilní vůdkyní, nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

'Plakal jsem a snažil jsem se to skrýt'

Papež vyjádřil přesvědčení, že se mu podařilo předat své poselství ohledně Rohingů nejvyšším barmským představitelům, a přitom nepřerušit dialog. Při soukromém jednání s vůdci barmské armády prý jasně zdůraznil, že je nutné, aby respektovali práva Rohingů.

Papež po schůzce se Su Ťij: Barma musí respektovat práva všech etnických skupin. Přímo Rohingy nezmínil

Číst článek

V pátek se papež v bangladéšské metropoli Dháce sešel s 16 rohingskými uprchlíky, kteří mu popsali útrapy, jež zažili. „Plakal jsem a snažil jsem se to skrýt," řekl.

Podle svědků se vojáci během svého tažení proti rohingským civilistům v barmském Rakhinském státě dopouštěli zabíjení, mučení, znásilňování a vypalovali celé rohingské vesnice. OSN a USA tuto kampaň označily za etnickou čistku.

Převážně buddhistická Barma Rohingy neuznává jako etnikum, považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. O to, aby veřejně nezmiňoval termín Rohingové, který je buddhistickou většinou v Barmě zapovězen, papeže předem požádali barmští katoličtí duchovní. Měli obavy, že by papežovo poukazování na Rohingy mohlo vyvolat odvetu vůči křesťanské menšině ze strany barmské armády.

mci, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme