Obavy o možnost ztráty postu českého eurokomisaře

Prezident Institutu pro evropskou politiku Europeum David Král ve vysílání Radia Česko nesdílel obavy některých českých politiků, že Praha přijde o post eurokomisaře. A to kvůli průtahům s ratifikací Lisaboské smlouvy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Audiovisual service EU

Například předseda ČSSD Jiří Paroubek míní, že Česko může přijít o post eurokomisaře. České televizi řekl, že se to může stát tehdy, když do půlky října nebude jasné, kdy Češi schválí Lisabonskou smlouvu.

"Příslušná ministryně švédská (Cecilia Malmströmová, pozn. red.), která se takto vyjadřovala, nehovořila o pádu vlády jako o důvodu, proč to tak s největší pravděpodobností s českým komisařem, ale hovořila o tom, že když do půlky října nebude vyjasněno, jak to bude s ratifikací, tak nastupuje smlouva z Nice," uvedl Jiří Paroubek.

Ani sociální demokraté zatím jasně neřekli, koho budou do Evropské komise podporovat. V ČSSD se mluvilo o stávajícím eurokomisaři Vladimíru Špidlovi, ale i o podpoře bývalého prezidentského kandidáta, ekonoma Jana Švejnara.

Toho minulý týden navrhla do funkce KDU-ČSL. Švejnar kandidaturu nevyloučil. Řekl ale Rádiu Ćesko, že by kandidoval jen za podpory více politických stran.

Ministr pro evropské záležitosti Stefan Fülle konstatoval, že křeslo českého eurokomisaře nejvíc ohrožuje skutečnost, že stále ještě nejednáme s designovaným předsedou Evropské komise, o jaké portfolio, o jakou oblast by Česká republika měla zájem. Jak řekl v pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes, vadí mu také, že nenabízíme osobnosti, které by se českým eurokomisařem mohly stát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr pro evropské záležitosti Stefan Fülle o vybírání eurokomisaře za Českou republiku

Obavy z toho, že Česko nebude mít komisaře, vyjádřil i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Míní, že Česku by mohlo přitížit to, že zdržuje schválení Lisabonské smlouvy a že odvolalo vládu během svého předsednictví.

Připomeňme, že smlouvu schválily obě parlamentní komory, nepodepsal ji však prezident. Čeká, až se vyřeší stížnosti senátorů na ni.

Pincip jeden stát, jeden komisař stále platí

David Král, prezident Institutu pro evropskou politiku Europeum připomněl, že smlouva z Nice nestanoví počet členů EK, ale v dodatkovém protokolu říká, že po přistoupení 27. státu se počet komisařů v následné komisi sníží a bude nižší než počet členských států.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Král hovoří o počtu komisařů EK podle smlouvy z Nice a Lisabonu

Lisabonská smlouva toto zpřesňuje - do roku 2014 se má nechat princip jeden stát, jeden komisař - a později počet redukovat na dvě třetiny.

Podle Krále nejsou obavy politiků o ztrátu postu komisaře kvůli průtahům s ratifikací Lisabonské smlouvy nejsou zcela na místě. "Jedna z možností je shoda na apolitickém kandidátu - taková dohoda by asi byla nejlepší," uvedl Král.

Současně připomněl, že současné dohody předpokládají, že v podstatě jediným státem bez komisaře by byla země, jejíž člověk by zastával funkci vysokého zmocněnce pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku. Ten by se měl stát místopředsedou Evropské komise.

Milan Kopp, Martina Mašková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme