Občané EU přiletěli z Libye, mluví o přestřelkách a chaosu

Do Vídně přiletělo letadlo z Libye s občany Evropské unie, je mezi nimi i jeden Čech. Lidé po přistání líčili divoké přestřelky a zcela chaotickou situaci, která tam nyní panuje. Podle informací českého ministerstva zahraničí se v severoafrické zemi zdržuje ještě jedenáct dalších občanů ČR.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye Egypt demonstrace

Libye Egypt demonstrace | Zdroj: ČTK

Pěti z nich zatím nemohlo odcestovat a čekají na letišti v Tripolisu. Dalších šest českých turistů, kteří přijeli s libyjskou cestovní kanceláří, se ministerstvu nepodařilo kontaktovat. Letadlo s cestujícími z Libye přistálo večer také v Římě.

Muhammar Kadáfí nasadil dnes proti demonstrantům dokonce i letectvo. Agentury hlásí jen za dnešní večer na 160 mrtvých. Zprávy o tom, kde je sám diktátor, se různí. Podle britského ministra zahraničí prchá do Venezuely. Tuto informaci ale tamní i libyjské zdroje popřely. Podle očitých svědků bombardují letadla hlavní město Tripolis. K leteckému útoku se možná přidalo i dělostřelectvo. Výbuchy se ve městě ozývají každých 20 minut.

Libyjci po internetu posílají zprávy o pekle, které Kaddáfí rozpoutal v Libyi. Na pohřeb obětí vojenského řádění dorazilo přes milión lidí. A rovnou smutečního průvodu využili k další demonstraci proti režimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ondřeje Boudy o situaci v Libyi ve Stalo se dnes.mp3

Režim rozehnal truchlící nasazením letadel, které bombardují hlavní město. Podle očitých svědků se výbuchy ozývají každých 20 minut. A vojáci střílí do každé sebemenší skupinky, kterou spatří. Brutalita vojáků nezná mezí. Útočí i na sanitky, které jedou na pomoc raněným.

„Napadlo nás přes dvacet vojáků, kteří po nás stříleli. Pak nás vytáhli z vozu a zmlátili nás,“ říká napadený zdravotník.

Z dalších částí země chodí zprávy o nasazení vrtulníků, které pálí ostrou municí do lidí. Dva piloti, kteří odmítli splnit rozkaz bombardovat civilisty, se svými stíhačkami raději přistáli na Maltě.

Z Libye se evakuují zahraniční občané. Libyjcům ale zbývají jen oči pro pláč. Ti, kteří žijí v zahraničí, se bojí o své příbuzné. „Kde jste teď, pane Obamo? Mám v Libyi rodinu a ani nevím, jestli jsou naživu,“ naříká libyjská žena.

Analytici se domnívají, že bombardování vlastního hlavního města už je jen poslední záchvěv diktatury. Ale Kaddáfího syn řekl, že bojovat se bude do posledního náboje. Režim totiž na svou ochranu zaměstnává zahraniční žoldnéře. A ti nebudou sympatizovat s vůlí lidu, tak jako třeba egyptská nebo tuniská armáda složená z branců.

Naopak vědí, že pokud Kaddáfí padne, tak oni přijdou o práci. A mají tak motivaci lidové povstání potlačit za každou cenu.

Kaddáfí je možná pryč ze země

Situace v Libyi čím dál tím víc připomíná to, před čím v televizním projevu varoval syn libyjského vůdce - občanskou válku. Ani pokus o krvavé potlačení demonstrací na východě země neodradil tisíce Libyjců, aby vyšly do ulic. Vláda ztratila kontrolu nad některými městy - a zdá se, že odpůrci Muammara Kaddáfího jsou na postupu i v metropoli Tripolisu.

Podle britského ministra zahraničí prchá Muhammar Kaddáfí do Venezuely. Jihoamerické zdroje tuto informaci zatím popřely. Kaddáfí dnes telefonicky mluvil s generálním tajemníkem OSN Pan Ki Munem, který ho žádal o ukončení násilností. Libyjský diktátor si ale jeho žádost k srdci nevzal a nasadil proti demonstrantům i letectvo. Agentury mluví o 160 mrtvých jen za dnešní večer.

Místopředseda Sdružení Libyjců žijících v České republice Dia Addín Júsef nevěří, že Kaddáfí ze země odcestoval: „Kaddáfí má výdrž a vydrží mnohem déle.“ Rozdíl mezi Egyptem a Libyí je podle něj v tom, že Egypt má ústavu, armádní systém, jehož hlavou je prezident, ale Libyi ovládá Kaddáfí na základě chaosu.

V Libyi vládne řízený chaos

„Nemáme ministra, velvyslance, parlament, ústavu, a to je jedna z nejdůležitějších věcí. Nemáme ani armádní systém, ale jen dočasnou armádu, což jsou ozbrojenci, z nichž každý funguje sám za sebe, jsou to různé skupiny, kterým nemá kdo velet v případě zmizení Kaddáfího,“ upozorňuje Josef.

Tomuto systému se podle arabisty Jaroslava Bureše říká řízený chaos, ve kterém jsou mocenské složky rozděleny podle kmenové příslušnosti. „Pokud dojde ke ztrátě legitimity vůdce, tak se celý systém rozpadne a může být smeten lidovou vlnou,“ dodává Bureš.

Prvorozený syn Muammara Kaddáfího, který promluvil k Libyjcům v televizním projevu, je oblíbený i u některých opozičních činitelů, a mohl to být taktický tah, aby právě on promluvil k národu a posílil legitimitu vůdce. „Pro někoho to může naopak značit slabost celého systému,“ domnívá se Bureš.

Saif al-Islam Kaddáfí | Foto: ČTK

Kaddáfího syn se podle Dia Addína Júsefa už pět let snaží ukázat, že chce napravit vše špatné, ale ve svém projevu dokázal, že je úplně stejný jako otec a národ už ho nemůže přijmout. „Poslední léta si připravoval půdu, aby mohl převzít moc po otci, stejně jako v Sýrii. Ale Libyjský národ to nepřijme. Libyjci chtějí, aby odešel Kaddáfí a celá jeho rodina,“ upřesňuje Júsef.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dia Addín Júsef a Jaroslav Bureš o situaci v Libyi v Ozvěnách dne.mp3

„Je několik ozbrojených kmenů, které mají moc a té se nebudou chtít vzdát. I když máme všichni strach, věříme, že si nakonec sedneme ke stolu a dohodneme se, ale bez Kaddáfího. Pokud tu bude, k dohodě nedojde a bude to mnohokrát horší, než v Egyptě nebo v Tunisku. I s tím rizikem do toho libyjský národ jde,“ říká místopředseda Sdružení Libyjců žijících v České republice Dia Addín Josef.

Protesty se rozšířily i do ropného průmyslu. Kmenoví náčelníci odmítají dodávat strategickou surovinu dokud se situace neuklidní. Dělníci v rafinériích stávkují a zahraniční těžařské společnosti evakuují své zaměstnance.

Situaci komentují další světoví představitelé

Proti násilí v Libyi se vyslovil Italský premiér Silvio Berlusconi. Použití vojenské síly proti civilistům je podle jeho slov nepřijatelné. Vyzval také EU a Mezinárodní společenství, aby se snažily zabránit vzniku občanské války v zemi.

Berlusconi s libyjským prezidentem Muammadem Kaddáfím pěstoval úzké vztahy, byl proto kritizován, že se k situaci nevyjádřil už dřív. Premiér prý nechtěl Kaddáfího vyrušovat v době krizové situace.

Členové libyjské mise v OSN reprezentují a zastupují lid. Dnes to řekl její tiskový mluvčí. Generální tajemník OSN Pan Ki Mun v rozhovoru s Kaddáfím odsoudil vzrůstající násilí v zemi, které musí ihned skončit.

Milan Kopp, Ondřej Bouda, Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme