Občané EU zřejmě ztratí právo usadit se nastálo v Británii. Změna má přijít se spuštěním brexitu

Zřejmě již v příštím měsíci vyhlásí britská vláda konec volného pohybu osob pro nové přistěhovalce z Evropské unie. Skončí tak volný pohyb, jak ho dnes známe. Nová pravidla přitom zatím stanovena nejsou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brexit | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, Paul Lloyd

Už příští měsíc by občané Evropské unie mohli ztratit právo usadit se natrvalo ve Spojeném království. Podle deníku Telegraph britská premiérka Mayová vyhlásí toto opatření poté, co aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu své země z Evropské unie. Jak budou vypadat nová britská imigrační pravidla, se zatím neví.

Brexit straší britské univerzity. Zvažují zřízení kampusů na kontinentu

Číst článek

Už od loňského unijního referenda se řeší, od kterého data skončí volný pohyb unijních občanů mířících do Británie. Podle vládních zdrojů, na které se odvolává Guardian, zatím konečné rozhodnutí nepadlo. Telegraph tvrdí, že to bude ve stejný den, kdy Theresa Mayová formálně zahájí brexit. Unijní představitelé údajně tlačí na to, aby se tak stalo až v roce 2019.

Podle mluvčí britské premiérky Mayové je jakýkoli harmonogram přechodu na nový systém kontrol pouze spekulace a práva občanů Evropské unie mají být ve vyjednáváních o brexitu prioritou.

Ministryně vnitra Amber Ruddová v televizi ITV potvrdila, že skončí volný pohyb v jeho současné podobě. Podle Ruddové je vládní prioritou zajistit ochranu práv britských občanů žijících v zemích Evropské unie. Podle Sunday Times londýnský kabinet zvažuje zavedení pětiletých pracovních víz pro unijní občany, jejichž držitelé by neměli nárok na jakékoli dávky.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme