Nové jednotné evropské občanské průkazy: dva otisky prstů, fotografie a velikost platební karty

Dva otisky prstů v digitálním formátu na bezkontaktním čipu budou spolu s fotografií držitele muset za dva roky obsahovat například nové české občanské průkazy, ale i další průkazy totožnosti v zemích Evropské unie. Nová a přísnější pravidla pro podobu průkazů ve čtvrtek na jednání v Lucembursku potvrdili ministři spravedlnosti unijních zemí.

Lucemburk/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová a přísnější pravidla pro podobu průkazů ve čtvrtek na jednání v Lucembursku potvrdili ministři spravedlnosti unijních zemí (ilustrační nsímek) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Vydávány budou nové průkazy s platností na nejméně pět a nejvýše deset let ve standardním formátu odpovídajícím rozměrům kreditní karty a jejich součástí bude muset být i strojově čitelná část. Splňovat tak budou muset minimální bezpečnostní normy v podobě, jak je stanoví Mezinárodní organizace pro civilní letectví.

Nová pravidla pro žadatele o víza do USA se dotknou i Čechů. ‚Ve formulářích nelžete,‘ radí agentury

Číst článek

Průkazy s platností nad deset let budou moci dostávat lidé, kteří už oslavili sedmdesáté narozeniny. V případě průkazek pro nezletilé osoby může být doba platnosti kratší než pět let, plyne ze schváleného nařízení.

Průkazky, které nebudou nová pravidla splňovat, přestanou být platné nejdéle za deset let od chvíle, kdy ve čtvrtek přijatá pravidla začnou v členské zemi platit. To se má stát od čtvrtka za dva roky.

Výjimky opět mají být pro staré lidi. Nezabezpečené průkazy, které nesplňují minimální bezpečnostní normy, mají přestat platit pět let po náběhu dnes odsouhlasených pravidel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme