Obcházením Káby začala v Mekce tradiční muslimská pouť

Zatímco desítky tisíc lidí z Blízkého východu prchají na Západ před válkou, miliony dalších se vydaly opačným směrem. V Mekce a Medíně totiž začala každoroční muslimská pouť hadždž. Saúdské úřady očekávají účast až tří milionů poutníků, kteří se sjíždějí doslova z celého světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dav lidí krouží kolem svatyně Kaby v saúdskoarabské Mekce | Zdroj: Reuters

Jejich nápor Saúdská Arábie omezuje určováním kvót pro každou muslimskou zemi. Ze šestimilionového Jordánska tak mohlo odjet na 6 tisíc lidí. Jednou z podmínek letos totiž byl i věk. Přednost dostaly starší ročníky nad 60 let, aby pouť stačily vykonat.

Dalším omezením pro mnoho muslimů je i finanční náročnost cesty, a to zejména pro lidi z chudších zemí. Pro srovnání - nejlevnější zájezd pro Jordánce, kde je příznivá životní úroveň, vyjde v přepočtu zhruba na 40 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pouti do Mekky z pohledu jordánských věřících informoval z Ammánu blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

Pouti se každoročně účastní miliony věřících, a úřady se proto snaží předcházet tlačenicím a nebezpečným situacím.

Navíc náboženské autority prohlašují, že se věřící nemusí dotknout posvátnách míst a postačí pouze jejich fyzická přítomnost.

Saúdská Arábie v minulých měsících zažila několik teroristických útoků, a tak je letošní pouť po bezpečnostní stránce ještě více monitorována.

Muslimové na letošní pouti do Mekky | Foto: Reuters

Dav lidí krouží kolem svatyně Kaby v saúdskoarabské Mekce | Foto: Reuters

Mekka - pouť | Foto: ČTK

Štěpán Macháček, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme