‚Ďábel je v detailu,‘ prohlásil evropský komisař Hogan o obchodní dohodě mezi USA a Čínou

Evropská unie přezkoumá obchodní dohodu uzavřenou mezi Spojenými státy a Čínou a zaměří se na to, zda odpovídá globálním pravidlům o obchodu. Řekl to evropský komisař pro obchod Phil Hogan. USA a Čína ve středu podepsaly počáteční dohodu, která zmírňuje jejich obchodní válku trvající 18 měsíců.

Washington. Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský komisař pro obchod Phil Hogan | Zdroj: Reuters

Čína se v dohodě zavázala nakoupit v příštích dvou letech z USA navíc zboží za 200 miliard USD (4,5 bilionu Kč) výměnou za zrušení některých amerických cel.

Spravedlnost pro americké pracující, komentoval Trump podepsání první fáze dohody mezi USA a Čínou

Číst článek

‚Ďábel je v detailu,‘ prohlásil Hogan na tiskové konferenci. Upozornil, že doposud byly podrobnější informace spíše náznakové. Navíc obě země vybraly postup, který je mimo obvyklý rámec uzavírání obchodních smluv a jednají přímo na dvoustranném základě. Bude tedy nutné posoudit, zda je to v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO), dodal Hogan.

Dohoda také podle Hogana neřeší strukturální reformy v Číně, které EU a USA požadují. EU proto bude chtít vědět, co je na programu v rámci jednání o druhé fázi americko-čínské obchodní dohody.

Hogan rovněž upozornil na spor mezi USA a EU týkající se státních podpor pro výrobce letadel Airbus a Boeing. Prohlásil, že pokud se nepodaří USA a EU vyřešit jejich spory, bude z toho nakonec těžit Čína a její letecký průmysl, napsala agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme