Obchodníci v Nice mají kvůli čtvrtečnímu atentátu obavy o turistický ruch

Francouzské letovisko Nice na Azurovém pobřeží prožívá první - pokud se to tak dá říct - normální pracovní den. Vyhledávaná turistická destinace pravděpodobně utrpí určité ztráty kvůli atentátu muslimského útočníka, který zabil nejméně 84 lidí. Při oslavě státního svátku Francie 14. července najel s nákladním autem do davu diváků sledujících slavnostní ohňostroj. Obchodníci a podnikatelé v Nice se obávají, že šok z atentátu způsobí i odliv turistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchodníci a podnikatelé v Nice mají obavy z odlivu turistů | Foto: Pavel Novák

Pro obchod je to podle prodavače zeleniny Massima katastrofa. Přitom je problém stále stejný. Vláda nedokáže zajistit lidem bezpečnost. Massimo si myslí, že policie nebezpečí při oslavě státního svátku velmi podcenila.

Prodavačka levandule a výrobků z olivového dřeva paní Marie se zase obává o turistický ruch. Lidé podle ní budou rušit zájezdy a ve městě tedy nebudou zákazníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Život v Nice se vrací do normálu. Podnikatelé a obchodníci se obávají důsledků atentátu

Obchůdek paní Marie je z 95 procent závislý na zahraničních turistech. Ti domácí zdaleka tolik nenakupují.

Na náměstí Marché des Fleurs je živo a místní nakupují zeleninu nebo ryby. Turisté hlavně cukroví, sušené ovoce, suvenýry nebo nakládané olivy.

Stánek s výrobky z oliv mají na trhu i Lucie s Antonínem. Jsou z Brna, ale už 15 let žijí v Nice. Nejdřív pracovali pro francouzské majitele obchodu s olivami. Když odešli do důchodu, převzali podnik sami. I oni se bojí, že po atentátu bude méně zákazníků.

„No bohužel, samozřejmě že to má dopad. Stalo se to ve čtvrtek v noci. Pátek, sobota, neděle, pondělí bylo zavřeno. Ale neřekla bych, že Francouzi přestanou nakupovat nebo turisté přestanou jezdit,“ uvedla paní Lucie.

Obchodníci a podnikatelé v Nice mají obavy z odlivu turistů | Foto: Pavel Novák

„Při vyjádření soustrasti bylo včera přítomno více lidí než na samotném ohňostroji. Může to mít dopad, ale nemusí,“ dodala.

OBRAZEM: Život v Nice se vrací do normálu. Vláda projedná prodloužení výjimečného stavu

Číst článek

Hotely a restaurace v Nice už zase vytáhly vlajky z poloviny žerdi nahoru na stožáry. Na znamení smutku ještě visí černé závěsy na radnici nebo na muzeu. Nice zase začíná běžný život.

Květiny, svíčky a plyšové hračky se z třídy Promenade des Anglais, kde tuniský přistěhovalec zabíjel, přemístily do přilehlého parku.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme