Obchody na východě Polska přišly o ukrajinské zákazníky, bojují o přežití

Polské obchody na východě země mají velké problémy. Kvůli krizi na Ukrajině přišli obchodníci o zákazníky a teď jim hrozí, že skončí. I taková je cena ukrajinského konfliktu, o které se zatím oficiálně nemluví a nepíše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchody na východě Polska jsou zaměřené na Ukrajince | Foto: Vít Pohanka

Nakupuj bez daní! láká zákazníky velký nápis v azbuce. Naráží samozřejmě na to, že při vývozu elektroniky a jiného průmyslového zboží odsud z Polska na východ nemusí nakupující platit daň z přidané hodnoty.

Na ukrajinskou hranici je to co by kamenem dohodil. A jak dávají jasně najevo reklamy a nápisy v azbuce, obchody se tady zaměřují na zákazníky z druhé, tedy ukrajinské strany hranice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O těžkostech podnikatelů na východě Polska, které jim působí ukrajinská válka, natáčel zpravodaj Vít Pohanka

„Dřív to bylo lepší. Tady jsi nakoupil a tam prodal,“ říká před nákupním střediskem Ukrajinec Orek.

V Polsku byla většina zboží pro Ukrajince levnější než doma. Jenže kurz hřivny za poslední rok dramaticky klesl - v poměru ke zlotému skoro na polovinu. Dneska už se takový přeshraniční obchod nevyplatí. A to dramaticky snížilo obrat polských obchodů, vysvětluje starosta Tomaszowa Lubelského Wojciech Żukowski.

„Šedesát procent domácích potřeb tady nakupovali Ukrajinci. Teď nekupují nic. Pro místní obchodníky to znamená, že přišli o víc než polovinu obratu.

Slabá hřivna má proto přímý a negativní dopad na zdejší prosperitu. „V Tomaszowie jsou hlavním hybatelem místní ekonomiky služby a obchod. Máme tady sice výrobu náhradních součástek pro vrtulníky, ale ta zaměstnává jen málo lidí. Hlavní je obchod a to souvisí s tím, že jsme u hranice,“ dodává Wojciech Żukowski.

Hřivna spadla a s ní i obraty obchodníků. Někde až o 70 procent

Co to bude znamenat konkrétně pro příjmy města a zaměstnanost, zatím starosta nedokáže říct. Ale jeho předtuchu, že to nevěstí nic dobrého, sdílí i Marcin Rechulicz, šéf zdejší agentury pro rozvoj podnikání.

„Když vám najednou odpadne velký trh, nemůže se to neprojevit na příjmech. Devadesát kilometrů odtud je milionový Lvov, cestou do něj několik měst. Když ti lidé přestanou jezdit a nakupovat sem k nám, odrazí se to na obratu zdejších obchodníků. To je úplně přirozené,“ potvrzuje.

Obchody na východě Polska jsou zaměřené na Ukrajince | Foto: Vít Pohanka

A nejde jenom o bezprostřední přeshraniční nákupy. Jaroslaw Simaňski je jedním z šéfů logistické firmy, která se specializuje na převoz zboží na Ukrajinu.

„Pro nás to má fatální následky. Naši klienti přestali dovážet zboží. Importují jenom ty nejnutnější věci a suroviny. Vlastně přestali pracovat. Náš obrat spadl o 70 procent,“ konstatuje pan Simaňski.

Jeho firma se zabývá obchody ve velkém. Tady na výpadovce směřující na Ukrajinu zatím přežívají maloobchodní firmy a zaměstnávají zdejší obyvatele. Pokračující konflikt na Ukrajině a slabý kurz hřivny pro ně ale může znamenat zánik. A tedy i zvýšenou nezaměstnanost a nouzi na východě Polska.


Zvětšit mapu

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme