Obchvat polského Augustova může skončit u soudu

Evropská komise hrozí Polsku soudem, pokud zahájí stavbu viaduktu přes unikátní rašeliniště u Augustova v severovýchodním Polsku. Obchvat Augustova ale podporují jeho obyvatelé - přes město projíždějí tisíce kamionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kamion | Foto: Marián Vojtek

Údolí řeky Rospudy je momentálně nejsledovanější polskou přírodní lokalitou. Ochránci přírody už staví v korunách stromů improvizované základny. V případě, že buldozery vyrazí do akce, chtějí se ke kmenům připoutat:

"Je to unikátní rašeliniště nejen v evropském, ale i v celosvětovém měřítku. Podobné se nachází až na Sibiři," argumentuje Jacek Winiarski z hnutí Greenpeace. O zahájení stavby je už sice rozhodnuto, premiér Jaroslaw Kaczyński přesto slíbil, že důsledky stavebních prací ještě jednou prošetří.

Obyvatelé Augustova ale na obchvat města nechtějí déle čekat: "Děti musí chodit do školy, ale kvůli provozu je nemůžeme bezpečně převést přes ulici," míní jeden z nich. "Lidé se v Augustově dusí výfukovými zplodinami, jejich domy praskají a na místních silnicích každoročně umírají desítky lidí," doplňuje ho druhý.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme