Obě Koreje jsou po vypovězení dohod oficiálně opět ve válečném stavu

Severní Korea k dnešnímu dni vypověděla všechny dohody o neutočení s Jižní Koreou. Ode dneška tak jsou obě Koreje opět ve válečném stavu bez jakýchkoli záruk. Pchjongjang také přerušil přímé telefonické spojení se Soulem, známé jako červená linka. KLDR tak reaguje na nové sankce Rady bezpečnosti OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský lídr Kim Čong-un se svou manželkou Ri Sol-ču | Zdroj: ČTK

Platit přestává nejen smlouva z roku 1991, ale také dohoda z roku 1953, která ukončila tehdejší korejskou válku.

Napětí je největší od roku 2010, kdy Pchjongjang ostřeloval území Jižní Koreje. Krizi na Korejském poloostrově navíc zesilují právě probíhající vojenská cvičení obou zemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na Korejském poloostrově mluvil ve vysílání Radiožurnálu zahraničněpolitický komentátor Milan Slezák

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval vojenské jednotky, aby byly kdykoli připraveny zničit nepřítele. Uvedla to severokorejská státní televize.

Na tuto hrozbu reagovala Jižní Korea výstrahou, že pokud KLDR zaútočí na zemi jadernou zbraní, skončí její existence. V případě jakékoli provokace prý Soul okamžitě změní právě probíhající společné manévry Jižní Koreje a Spojených států ve vojenské tažení.

Situace na korejském poloostrově je v posledních týdnech velmi napjatá. Analytici tvrdí, že za břitkou rétorikou KLDR je snaha posílit loajalitu obyvatel vůči mladému vůdci země Kim Čong-unovi.

Milan Slezák, Kateřina Procházková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme