Obě sestry, které se v dallaské nemocnici nakazily ebolou, jsou zdravé

Ve Spojených státech se úplně uzdravily obě zdravotní sestry, které se nakazily ebolou při péči o nakaženého pacienta. Ten nemoci tento měsíc podlehnul. První ze sester už zdravotníci propustili z nemocnice. Úřady v New Yorku mezitím potvrdily, že první pacient ve městě - lékař, který přicestoval z Guineje, je ve stabilizovaném stavu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce Daruj krev s Českým rozhlasem, která se koná při příležitosti Světového dne dárců krve.

Akce Daruj krev s Českým rozhlasem, která se koná při příležitosti Světového dne dárců krve. | Foto: Filip Jandourek

Šestadvacetiletá zdravotní sestra Nina Phamová se několik hodin po propuštění z nemocnice nedaleko Washingtonu krátce setkala s prezidentem Barackem Obamou.

Veřejnosti poděkovala za podporu, její kolegyně prozatím zůstává v péči lékařů ve speciálním středisku v Atlantě.

Úřady v New Yorku mezitím ujišťují, že situace po potvrzení prvního případu ve městě, je pod kontrolou.

Guvernéři států New York a New Jersey nicméně nařídili povinnou 21denní karanténu pro všechny lékaře i další cestující, kteří se navrátili ze západní Afriky a v regionu přišli do kontaktu s pacientem nakaženým virem ebola.

Starosta New Yorku Andrew Cuomo ale připomněl, že už několik lidí v dobrovolné izolaci kvůli ebole nevydrželo:

„Už jsme několikrát viděli, co se stane - lidé se začnou nudit, jdou ven, do obchodu a pak jdou podruhé potřetí. Potom sednou do metra nebo do autobusu a ohrožují stovky lidí. Takže dobrovolné karanténě nevěřím. Tohle je příliš závažné na to, abychom se na ní spoléhali.“

Další nakažená?

V nemocnici v New Jersey izolovali zdravotnici, která by mohla mít ebolu. Žena má po příletu ze západní Afriky vysokou horečku.

Zatím se čeká na výsledky vyšetření. Zdravotnice se v pátek vrátila ze západní Afriky, kde pečovala o lidi nakažené virem. V sousedním New Yorku je v nemocnici s ebolou doktor, který se vrátil z Guineje.

Manhattanem mezitím prošla asi stovka demonstrantů z řad afrických imigrantů. Stěžují si na vyčleňování ze společnosti. Podle jedné z protestujících, Fants Samanoh z Guineje, se bojí stigmatizace:

"Dokonce i ve Spojených státech, v New Yorku - když se tu teď obléknete do afrických šatů a jdete do tramvaje nebo do obchodu, lidé od vás utíkají."

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme