Obě strany ukrajinského konfliktu začaly stahovat těžké zbraně, potvrdila OBSE

Zvláštní monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na východní Ukrajině potvrdila, že obě strany konfliktu začaly stahovat těžké zbraně. Mise ale žádá informace o jejich počtu, trasách stažení a údaje o tom, kde jsou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen ukrajinských ozbrojených sil stojí v konvoji v regionu Debalcevo

Člen ukrajinských ozbrojených sil stojí v konvoji v regionu Debalcevo | Zdroj: Reuters

Ukrajinská armáda, garda a dobrovolnické oddíly začaly stahovat těžké zbraně nejprve z oblasti Debalceva, doněckého letiště a z okolí Mariupolu.

„Zahájili jsme první částečné stahování dělostřeleckých systémů MT-12 Rapír ráže 100 milimetrů do vzdálenosti více než 25 kilometrů od linie kontaktu s nepřítelem, jak to stanovují minské mírové dohody,“ potvrdil mluvčí mariupolských jednotek Sektor M Dmytro Čalyj.

Mluvčí protipovstalecké operace Anatolij Stelmach také dnes uvedl, že některé skupiny povstalců pokračují v provokacích vůči ukrajinské armádě. Vyvolávají je podle něj povstalecké jednotky, které se zřejmě vymkly kontrole velení separatistů.

Ukrajinské ministerstvo obrany ujistilo, že stahování těžkých zbraní od frontové linie bude dnes pokračovat, a upozornilo, že na frontové linii zůstává dost sil na to, aby odrazily případný útok.

Vojáci s lehkými zbraněmi na svých pozicích z obou stran zůstávají.

Ukrajinská strana stahuje těžké zbraně z oblasti Debalceva, doněckého letiště a z okolí Mariupolu | Foto: Reuters

Rusko dnes vypravilo na Donbas další humanitární kolonu, oznámila agentura TASS. Konvoj 170 vozidel vyjel v noci z Rostovské oblasti sousedící s Ukrajinou s nákladem 1800 tun potravin, hlavně prý masových a rybích konzerv, mouky, cukru a rýže.

Už šestnáctý humanitární konvoj vypravený od začátku proruské vzpoury se za hranicemi rozdělí na dvě části a zamíří do Doněcku a Luhansku. Hranici překročí u ruské obce Matvejev Kurgan, která leží při silnici na Doněck.

Ukrajina považuje ruské humanitární konvoje za provokaci a porušení své svrchovanosti. Celní odbavení na hranicích obstarávají povstalci, u přejezdu několika konvojů byli údajně pozorovatelé OBSE. Ukrajinská pasová a celní kontrola nemá k hranicím kontrolovaným separatisty přístup.

Tanky separatistů v Doněcku | Foto: Reuters

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme