Obětí cyklonu v Barmě může být podle diplomatů až 100 tisíc

Počet obětí tropického cyklonu Nargis v Barmě může vyšplhat podle západních diplomatů až na 100 tisíc. Samotná vojenská junta zatím připouští přes 60 tisíc mrtvých. Ti, kteří přežili, jsou odkázáni na zahraniční pomoc. Její distribuce ale vázne kvůli politice vládnoucích generálů, kteří nechtějí do země vpustit větší množství humanitárních pracovníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomoc mířící do Barmy ze Singapuru | Zdroj: ČTK

Lidé, kteří plastovou lžící nabírají polévku z igelitového pytlíku, další posedávající u malého kamenného oltáře, jediné stavby, která z jejich obce zbyla - takový je obrázek z jednoho z míst v Iravadské deltě. Většina z nich je nevyspalá, v noci prý slyší výkřiky, prý jde o duchy zemřelých. Spoušť je všudypřítomná stejně jako beznaděj statisíců lidí, kteří nevědí, co dál.

Barmská vláda mezitím čelí stále silnější mezinárodní kritice, že je nechává bez pomoci, jen aby nic neohrozilo postavení vojenské junty. Přesto do země začíná létat stále více letadel s humanitárními dodávkami, a to nejen z Thajska či Indie a Číny, ale i od organizace World Food Programme a OSN.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme