Obětí íránského zemětřesení může být i 40 tisíc

Počet obětí íránského zemětřesení může stoupnout až na 40 tisíc. Místní úřady připustily, že množství mrtvých patrně přesáhne 30 tisíc, nicméně záchranáři pátrající v troskách stotisícového města Bám se obávají, že obětí může být i mnohem víc. Do desítek tisíc jde počet zraněných. Nemocnice v Bámu jsou beznadějně přeplněné a jako improvizované obvaziště je využíváno také místní letiště. Zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály zasáhlo provincii Kermán na jihovýchodě Íránu v pátek ráno; nejhorší situace je ve zcela zničeném historickém městě Bám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky íránského zemětřesení

následky íránského zemětřesení | Zdroj: ČTK

Počet obětí pátečního ničivého zemětřesení na jihovýchodě Íránu překročí podle místních úřadů 30 tisíc. Záchranáři pátrající v troskách stotisícového města Bám se navíc obávají, že obětí může být i 40 000. Do desítek tisíc jde počet zraněných. Agentura Reuters oznámila, že se včera večer zřítil Vrtulník íránské armády, který pomáhal při záchranných operacích.

Na místo tragédie dorazily přes víkend zahraniční záchranné týmy, ale naděje, že by pomohly najít lidi přežívající v troskách, už je minimální. V Bamu už jsou záchranné týmy z už více než 20 zemí. Panují ovšem pochybnosti, zda jejich přítomnost změní na tragických dopadech katastrofy. Už včera měli záchranářští psi problémy s tím, aby označili přesně místo, kde se v troskách nacházejí oběti. Pach smrti se totiž začal šířit po velké ploše. Čeští záchranáři, kteří včera vyprostili 18 obětí zemětřesení, budou i dnes pracovat v centru města. I oni ale poukazují na to, že spíše než záchranné týmy budou obyvatelé města Bam potřebovat odklízecí čety a především humanitární pomoc.

Dnes dopoledne se rozhodne, kdy se naši záchranáři vrátí z Íránu domů. Jisté je, že ještě dnešní den stráví v místě katastrofy. Podle mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicol Zaoralové pro ně totiž vojenský speciál odletí z Česka buď v noci nebo zítra ráno. "Toto letadlo, aby neletělo prázdné, tak se využije jako přeprava pro humanitární pomoc, která bude v hodnotě zhruba 6 miliónů korun. S tímto letadlem se potom záchranáři budou vracet zpátky do České republiky."

Letadlo přiveze do Íránu hlavně stany, léky, zdravotnický materiál a tablety na úpravu vody. Lidé v České republice už mají možnost finančně přispět na pomoc. Peněžitou sbírku už vyhlásil Český červený kříž. Na povolení zřídit konto čekají i společnosti Člověk v tísni a ADRA. Člověk v tísni o formě pomoci rozhodne dnes. Organizace plánuje, že vyhlásí veřejnou sbírku. Ta by mohla začít za několik dní a měla by trvat delší dobu. Podle koordinátora Šimona Pánka by tato pomoc šla konkrétní škole, nemocnici či vesnici. "Vybírat budeme na obnovu, což je něco, co bývá v takových situacích těžší než pomoc okamžitá, protože Írán zmizí z prvních stránek a z témat vysílání během 14 dnů, ale ta potřeba tak bude trvat třeba rok." Člověk v tísni chce spolupracovat i s humanitární organizací ADRA a Českou katolickou charitou.

V podvečer odjíždí liberecká skupina záchranářů pomoci obětem víkendového zemětřesení, které zasáhlo Irán. Do místa neštěstí se vypraví 14 libereckých dobrovolníků. Skupina záchranářů je složena z lidí, jejichž odbornost přibližuje jedna z členek týmu Eva Čejková: "Jsou to dobrovolníci vyškolení červeným křížem." Záchranáři odjíždějí v době, kdy naděje na přežití lidí v troskách slábne. Jejich cílem je proto v tuto chvíli poskytnout odpovídající péči raněným a podílet se budou i na humanitární činnosti.

Markéta Kaclová, Jan Šmíd, Jana Zemanová, Zdenka Schovánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme