Oběti nepokojů v Uzbekistánu se počítají na stovky

Východ Uzbekistánu je stále ve varu. Z oblasti přichází stále více informací, které potvrzují zprávy o stovkách mrtvých při násilném potlačení demonstrací proti autoritářskému režimu uzbeckého prezidenta Karimova. Město Andidžan, kde se v pátek střílelo do davu, dnes obsadila armáda. Napětí se přesunulo na uzbecko-kyrgyzskou hranici, kam v obavách z násilností směřují proudy uprchlíků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé v Andižanu oplakávají mrtvé | Zdroj: ČTK

Podle posledních zpráv vládně ve městě relativní klid, na ulicích je však stále vidět krev a lidé pohřbívají své mrtvé. Přesný počet obětí není znám. Mluví se o stovkách zabitých, zprávy však není možné ověřit, protože z města byli vykázáni novináři.

Agentura AP dnes citovala anonymní lékařku, podle které bylo v jedné z andižanských škol shromážděno na 500 mrtvých těl. Prezident Islam Karimov včera oficiálně přiznal smrt deseti vojáků a několika desítek demonstrantů.

Incident popisuje jako ozbrojené povstání řízené islámskými fundamentalisty. Organizace pro ochranu lidských práv však tvrdí, že prezident, který vládne Uzbekistánu od vyhlášení nezávislosti v roce 1991, používá hrozby islámského extremismu k ospravedlnění brutální vojenské akce proti demonstrujícím.

Agentura AP informovala, že skupiny ozbrojených mužů dnes ráno v obci Tefektoš na východní hranici Uzbekistánu zastřelily několik vládních vojáků a poté pronikly na území Kyrgyzstánu. Podle místních obyvatel bylo v přestřelkách zabito osm vládních vojáků. Zprávy však nelze oficiálně ověřit.

Hranice s Kyrgyzstánem se snaží překročit tisíce lidí, kteří prchli před násilím v Andižanu. V pohraničním městečku Iljičevsk, které je asi padesát kilometrů od Andižanu, se shromáždilo na 5000 uprchlíků. Kyrgyzské úřady ale hranici uzavřely, proniknout se podařilo jen asi pěti stovkám lidí.

Násilnosti v Andižanu propukly v pátek poté, co skupina ozbrojenců zaútočila na místní věznici a osvobodila vězně. Souběžně se ve městě konaly demonstrace, jejichž účastníci protestovali proti tomu, že úřady již dříve zadržely dvě desítky muslimských podnikatelů obviňovaných z islámského extremismu. Úřady proti vzbouřencům nasadily vojáky vybavené obrněnou technikou.

Nad vývojem v Uzbekistánu dnes vyslovili znepokojení šéf Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer i mluvčí Bílého domu. Od obou zazněly výzvy ke zdrženlivosti. Ruský prezident Vladimir Putin, který o víkendu telefonicky hovořil s Karimovem, dal najevo obavy z vyhrocení situace v celém středoasijském regionu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ovšem současně agentuře ITAR-TASS řekl, že Uzbekistán je schopen se s událostmi vypořádat sám a že není třeba, aby se do vyřešení situace zapojovalo Rusko.

Pavla Jazairiová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme