Oběti nepokojů v Uzbekistánu se počítají na stovky
Východ Uzbekistánu je stále ve varu. Z oblasti přichází stále více informací, které potvrzují zprávy o stovkách mrtvých při násilném potlačení demonstrací proti autoritářskému režimu uzbeckého prezidenta Karimova. Město Andidžan, kde se v pátek střílelo do davu, dnes obsadila armáda. Napětí se přesunulo na uzbecko-kyrgyzskou hranici, kam v obavách z násilností směřují proudy uprchlíků.
Podle posledních zpráv vládně ve městě relativní klid, na ulicích je však stále vidět krev a lidé pohřbívají své mrtvé. Přesný počet obětí není znám. Mluví se o stovkách zabitých, zprávy však není možné ověřit, protože z města byli vykázáni novináři.
Agentura AP dnes citovala anonymní lékařku, podle které bylo v jedné z andižanských škol shromážděno na 500 mrtvých těl. Prezident Islam Karimov včera oficiálně přiznal smrt deseti vojáků a několika desítek demonstrantů.
Incident popisuje jako ozbrojené povstání řízené islámskými fundamentalisty. Organizace pro ochranu lidských práv však tvrdí, že prezident, který vládne Uzbekistánu od vyhlášení nezávislosti v roce 1991, používá hrozby islámského extremismu k ospravedlnění brutální vojenské akce proti demonstrujícím.
Agentura AP informovala, že skupiny ozbrojených mužů dnes ráno v obci Tefektoš na východní hranici Uzbekistánu zastřelily několik vládních vojáků a poté pronikly na území Kyrgyzstánu. Podle místních obyvatel bylo v přestřelkách zabito osm vládních vojáků. Zprávy však nelze oficiálně ověřit.
Hranice s Kyrgyzstánem se snaží překročit tisíce lidí, kteří prchli před násilím v Andižanu. V pohraničním městečku Iljičevsk, které je asi padesát kilometrů od Andižanu, se shromáždilo na 5000 uprchlíků. Kyrgyzské úřady ale hranici uzavřely, proniknout se podařilo jen asi pěti stovkám lidí.
Násilnosti v Andižanu propukly v pátek poté, co skupina ozbrojenců zaútočila na místní věznici a osvobodila vězně. Souběžně se ve městě konaly demonstrace, jejichž účastníci protestovali proti tomu, že úřady již dříve zadržely dvě desítky muslimských podnikatelů obviňovaných z islámského extremismu. Úřady proti vzbouřencům nasadily vojáky vybavené obrněnou technikou.
Nad vývojem v Uzbekistánu dnes vyslovili znepokojení šéf Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer i mluvčí Bílého domu. Od obou zazněly výzvy ke zdrženlivosti. Ruský prezident Vladimir Putin, který o víkendu telefonicky hovořil s Karimovem, dal najevo obavy z vyhrocení situace v celém středoasijském regionu.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ovšem současně agentuře ITAR-TASS řekl, že Uzbekistán je schopen se s událostmi vypořádat sám a že není třeba, aby se do vyřešení situace zapojovalo Rusko.