Oběti pedofilie kritizují 12 členů konkláve včetně českého kardinála Duky

Americká organizace obětí pedofilie kněží kritizuje 12 členů konkláve včetně českého kardinála Dominika Duky. Důvodem je údajné krytí zneužívání. Sdružení obětí takzvaného nevhodného chování ze strany některých katolických duchovních vyzvalo kardinály, aby nevolili jako papeže kandidáty, kteří tyto případy neřešili nebo zlehčovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do katedrály sv. Víta dorazilo betlémské světlo pocházející z Jeskyně Narození Páně v Betlémě, arcibiskup Dominik Duka | Foto: Filip Jandourek

Organizace SNAP sdružující oběti zneužívání vyzvala kardinály, kteří mají špatné svědomí, aby se vůbec neúčastnili kongregací ani konkláve.

Papežem by se podle jejich názoru rozhodně neměli stát například italský kardinál Scola, argentinský kardinál Sandri nebo americký Dolan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výtky americké organizace vůči 12 kardinálům shrnul zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka, reakci kardinála Duky přiblížil jeho asistent a kněz Milan Badal

Odpověď Vatikánu byla strohá: „Velmi dobře víme o postojích organizace SNAP a informacích v tisku, ale opravdu není věcí těcho organizací, aby určovaly, kdo se může konkláve zúčastnit a kdo ne,“ reagoval mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.

Dvanáct kardinálů, kteří se ocitli na seznamu, pochází celkem z devíti zemí – z Kanady, Spojených států, Mexika, Hondurasu, Argentiny, Austrálie, Ghany, Itálie a Česka. Zástupcem Česka na černé listině je právě kardinál Dominik Duka, byť organizace jeho jméno píše chybně jako Duke.

Ve zprávě organizace konstatuje, že jde o 12 představitelů církve, kteří se špatně starali o oběti sexuálního násilí, neodhalovali dostatečně razantně korupci v církvi a nebránili děti před pedofily.

Kritizovaní kardinálové:
Norberto Rivera Carrera, Mexiko
Oscar Rodriguez Maradiaga, Honduras
Timothy Dolan, USA
Angelo Scola, Itálie
George Pell, Austrálie
Dominik Duka, Česko
Tarsicio Bertone, Itálie
Donald Wuerl, USA
Marc Ouellet, Kanada
Sean O’Malley, USA
Leonardo Sandri, Argentina
Peter Turkson, Ghana

Důvod zařazení Dominika Duky na seznam vysvětluje organizace jeho výroky z března 2010. Tehdy k jedné z kauz v Irsku prohlásil, že by se církevní představitelé měli takových prohřešků vyvarovat. Zároveň však dodal, že jde o kampaň proti církvi, která ji má zbavit jejího postavení ve výchově a vzdělávání dětí.

Zástupci Dominika Duky se proti obvinění ze strany americké organizace ohradili. „To naprosto vylučuji a je to prostě prokazatelné. Pan kardinál se vyslovil v tom směru, že nejde tolik o pedofilii jako spíš o efebofilii, tedy ne o zneužívání dětí, ale mladistvých,“ hájí kardinála jeho asistent, kněz Milan Badal.

„Pan kardinál Duka v žádném případě není ten, kdo by cokoli nepodpořil nebo kryl. Nicméně jasně říká, že problém zneužívání není problém pouze katolické církve, ale celkově společnosti. A že na katolické církvi je, aby na sebe vzala mnohem přísnější pravidla než ostatní organizace, ale že to není věc pouze katolické církve,“ reagoval generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Podle odborníka na novodobé církevní dějiny Jaroslava Šebka z Akademie věd sice zpráva americké organizace nevyřadí kardinály z konkláve, volbu papeže však zřejmě ovlivní.

„Bude se samozřejmě velice pozorně sledovat, jaký nástupce Benedikta XVI. bude zvolen. Jestli to bude také člověk, který bude do jisté míry skýtat záruku, že se výrazně zasadí o vyšetření těchto kontroverzních případů,“ míní Šebek.

Martin Dorazín, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme