Oběti pronásledování v Polsku se domáhají pravdy

Poškozené osoby v budou mít snazší přístup k materiálům, které na ně vedla bývalá polská státní bezpečnost. Rozhodlo o tom kolegium Institutu národní paměti, který archivy bývalé tajné policie spravuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svazky StB | Foto: Archiv ČRo

V Institutu národní paměti se ve středu dveře netrhly. Takový je výsledek aféry kolem úniku seznamu agentů a pronásledovaných osob. Ty mají v Polsku statut tzv. osoby poškozené a mají možnost do svých spisů nahlédnout. Tato procedura ale až dosud trvala několik měsíců a ne vždy Institut přístup do archivu umožnil. Poté, co bývalý novinář listu Rzeczpospolita Bronislav Wildstein seznamy vynesl a zveřejnil, vypukla panika. Oběti pronásledování se domáhají pravdy.

Chtěl bych mít svůj spis doma, abych mohl dětem dokázat, že jejich otec nebyl svině, vysvětlil bývalý disident Marek Machala. Vedení Institutu národní paměti slibuje, že teď už se budou lidé moci do svých spisů podívat v průběhu několika dní od podání žádosti.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme