Oběti teroristého útoku v alžírské plynárně už se počítají na desítky

Čtyřdenní obléhání odlehlé plynárny v alžírské poušti na jihovýchodě země skončilo. Mrtví se počítají na desítky. Na upřesnění národností u zabitých cizinců se stále čeká. Představitelé zemí, odkud oběti pocházely, už přicházejí s reakcemi. Americký ministr obrany hrozí teroristické organizaci al-Káida, že ji USA budou pronásledovat i v severní Africe.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský voják hlídá checkpoint nedaleko plynárny v In Amenas.

Afghánský voják hlídá checkpoint nedaleko plynárny v In Amenas. | Zdroj: Reuters

Teroristé zajali stovky zaměstnanců podniku. Zaměřili se při tom na cizince. Podle posledních zpráv bylo z řad zajatců zabito 23 lidí.

Alžírská vláda tvrdí, že její vojáci při komplikované operaci zabili dvaatřicet islamistických teroristů. Podle pozdějších informací zadržely alžírské bezpečnostní jednotky dalších pět teroristů, které objevilo zvláštní komando během prohledávání areálu. Předpokládaný počet útočníků tak stoupl na 37.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Silvie Třeslínová popisuje aktuální situaci v alžírském In Amenas

Mezi mrtvými zajatci mají své občany Británie, Spojené státy, Francie, Rumunsko, Norsko, Japonsko, Alžírsko a Kolumbie, pohřešují se také Malajci a Belgičané.

Na detaily o osvobozovací akci a rukojmích je alžírská vláda zatím velmi skoupá. Přesná čísla všech obětí v tuto chvíli nejspíše nezná ani ona sama.

Není proto vyloučené, že se najdou ještě další. Alžírský ministr informací Muhammad Saíd už proto varoval, že počet obětí bude nejspíše dále růst.

Postup alžírských jednotek některé země v čele s Velkou Británií kritizují. Francouzský prezident se naopak za představitele severoafrické země postavil. S teroristy prý nelze vyjednávat.

Drama v průmyslovém komplexu u libyjské hranice vzbudilo otázky ohledně dalšího působení zahraničních investorů v africké zemi bohaté na ropu a zemní plyn.

Dotyčnou plynárnu provozují společnosti BP a norský Statoil spolu s alžírskou státní rafinérií. Generální ředitel BP Bob Dudley řekl, že splečnost stojí za rodinami obětí.

Při dramatu v Alžírsku zemřela nebo se pohřešuje pětice Britů

Číst článek

K akci se přihlásil Mochtár Belmochtár, terorista, který prošel výcvikem v Afghánistánu a pak se připojil k severoafrické odnoži Al-Káidy.

Podle něj zabíjeli na oplátku za to, že Alžírsko pomohlo Francii uskutečnit intervenci v Mali. Většina jeho mužů v boji padla, podle agentury Reuters ale dostali Alžířané pět útočníků živých.

Teroristům slíbil odvetu šéf Pentagonu Leon Panetta. „Uděláme cokoliv budeme moci při pronásledování al-Káidy. Kamkoliv půjdou... Dělali jsme to v Iráku, Pákistánu, Afghánistánu, Jemenu, Somálsku a teď to budeme dělat v severní Africe,“ prohlásil americký ministr obrany.

Jitka Malá, Jan Prokeš, Silvie Třeslínová, Pavlína Nečásková, Vojtěch Kouřímský, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme