Obětí teroristických útoků v Londýně už je 52

Počet potvrzených obětí teroristických útoků v Londýně stoupl na 52. Novou bilanci zveřejnil britský Scotland Yard. Vyprošťování pozůstatků obětí a sčítání mrtvých je velmi obtížné, protože záchranáři stále vytahují mrtvá těla z vlaku podzemní dráhy zaklíněného hluboko pod zemí. Britští policejní experti zároveň identifikovali první z dosud neznámých obětí útoků. Mnozí Londýňané se dnes poprvé po čtvrtečních útocích vrátili do práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

londýnský starosta Ken Livingstone v metru | Foto: ČTK/AP

Jako první oběť čtvrtečních výbuchů v Londýně byla jmenována dvaapadesátiletá paní Susan Levyová z hrabství Hertfordshire, matka dvou synů, která přijela do Londýna do práce s jedním z nich. Jela v metru na trase Piccadilly, když ve vlaku explodovala bomba u stanice Russell Square.

Také další dvě osoby jmenované na internetových stránkách BBC jsou ženy, které byly pohřešovány, ale policie jejich úmrtí nepotvrdila. Jsou to uklízečka z londýnské univerzity Gladys Wundowa a konzultantka Helen Jonesová.

Starosta Londýna Ken Livingstone, který jezdí do práce metrem, šel také dnes ostatním uživatelům podzemní dráhy příkladem. Za normálních okolností použijí londýnského metra v pracovní den tři miliony lidí. Dnes jich bylo o poznání méně.

Zatímco britská policie je poměrně skoupá na informace o vyšetřování, média pracují převážně se třemi verzemi: podle nich šlo o přímý útok Al-Káidy, pachateli jsou jiní zahraniční teroristé, anebo šlo o britskou skupinu. K poslední verzi se přiklání bývalý velitel londýnské policie lord Stevens - podle něj není nutné do Británie teroristy dovážet, protože několik tisíc "domácích" extrémistů prošlo různými výcvikovými tábory.

Z Británie se po teroristických akcích stále neozvali svým blízkým dva Češi. Ani jeden ale zřejmě nebyl poblíž míst výbuchů. Na seznamu Čechů, o kterých nebyly po úderu teroristů v britské metropoli informace, figurovalo původně asi 28 jmen.

Milan Kocourek, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme