Oběti únosů nemusí německému státu hradit své osvobození

Německo nesmí po svých občanech vymáhat finanční náhradu za výdaje spojené s jejich osvobozením v případě únosu. Berlínský Správní soud tak rozhodl ve sporu mezi ženou unesenou v Kolumbii a ministerstvem zahraničí. Němečtí občané se přitom stávají rukojmími poměrně často.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nábojnice

nábojnice | Foto: Jan Rosenauer

Třiatřicetiletá Reinhilt Weigelová byla spolu s dalšími šesti turisty unesena v roce 2003 v Kolumbii. Deset týdnů ji levicoví rebelové drželi jako rukojmí. Ministerstvo zahraničí na ní vymáhalo 12 640 eur za helikoptéru, která ji dopravila z džungle zpět do civilizace.

Podle soudu ale konzulární zákon nedává pro pozdější vymáhání finanční náhrady žádný právní základ. Rodina Wallertových, která byla unesena před šesti lety na Filipínách, musela do státní pokladny převést 6 590 eur. Sáhnout do kapsy museli i němečtí turisté, kteří do rukou únosců padli v roce 2003 na Sahaře.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme